Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Açıkladı! İşte Vergisiz Telefon Düzenlemesinin Detayları

Gençlerin merakla beklediği vergisiz telefon düzenlemesinin detayları Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından açıklandı.
Bakan Açıkladı! İşte Vergisiz Telefon Düzenlemesinin Detayları
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

AK Parti’nin seçim vaatlerinden biri gençlere vergisiz telefon imkanı sağlamak olmuştu. Yetkililer konuya yönelik çalışmalarını hızla sürdürürken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, içerik konusunda kesinlik olmadığı için düzenlemenin detaylarına yönelik bilgi vermemişti. Bugün Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, çalışmanın detaylarını paylaştı.

Bakan Uraloğlu, üniversite öğrencilerinin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve KDV olmadan nasıl cep telefonu alacağını açıkladı.

Hürriyet Gazetesi’ne konuşan Uraloğlu, söz konusu uygulamadan üniversite öğrencilerinin tamamı gelirlerine bakılmaksızın, yüksek okul ve açıköğretimde okuyanlar dahil, 7 milyon öğrencinin yararlanacağını söyledi.

Telefon alımıyla birlikte aylık 10 GB bedava internetin başlayacağını kaydetti.

Öğrenciler Türkiye’de Üretilen Telefonlardan Faydalanabilecek

Vergisiz telefonun tüm model ve markaları kapsamayacağını belirten Uraloğlu, söz konusu düzenlemenin Türkiye’de üretilen telefonları kapsayacağını belirtti.
Ayrıca bunlar için de bir üst sınır olacağını ekledi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Uraloğlu, Türkiye’de üretilen telefon markaları içinde Samsung, General Mobile olduğunu söyledi.

Huawei ve Apple marka telefonların olmadığını belirten Uraloğlu, böylece telefonların fiyatlarının yarı yarıya ucuzlayacağını kaydetti.

Konuya yönelik açıklamalarını sonlandıran Uraloğlu, şu şekilde konuştu:

“10 GB bedava internet için 3 operatörden teklifleri aldık, kamuya maliyeti yıllık birkaç milyar TL olacak. Kişinin hattıyla telefonunun mutlaka belli süre uyumlu olması gerekecek yani en az 2 yıl başkası kullanamayacak, başkasına satılamayacak. Bunun takibini biz BTK aracılığıyla yapacağız.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.