Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Açıkladı: Enerji Alanında 20 Milyar Dolarlık Yatırım

Bakan Bayraktar, enerji alanında uygulayacakları eylem planıyla birlikte 2030’a kadar enerji tüketimini yüzde 16 azaltacaklarını ve 20 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını açıkladı.
Bakan Açıkladı: Enerji Alanında 20 Milyar Dolarlık Yatırım
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin 2030 Enerji Verimliliği Stratejisi ve Eylem Planı lansmanına katıldı ve önemli açıklamalarda bulundu. Bayraktar, Türkiye’nin 2021 ve 2022’de enerji yoğunluğunu dünyada iki yıl üst üste en çok iyileştiren iki ülkeden biri olduğunu belirtti.

Önceki yıl küresel enerji yoğunluğunun ortalama yüzde 2 olarak gerçekleştiğini, Türkiye’nin enerji yoğunluğunun rekor bir gelişim göstererek yüzde 6,2 oranında düştüğünü söyledi.

Enerji verimliliği için yeni bir hareket başlattıklarını aktaran Bayraktar, bu kapsamda Türkiye Yüzyılı’nı daha ileri taşımak amacıyla, Türkiye’nin Enerji Verimliliği 2030 Stratejisi ve 2024-2023 yılları arasında uygulanacak olan II. Ulusal Enerji Verimliliğini Eylem Planı’nı uygulamaya başladıklarını paylaştı.

20 Milyar Dolarlık Yatırım

Enerji Bakanı, eylem planıyla birlikte 2030’a kadar enerji tüketimini yüzde 16 azaltacaklarını ve 100 milyon ton emisyon azaltımına katkıda bulunacaklarını ifade etti. Ortaya koydukları bu hedeflere ulaşmak için kamu ve özel sektör ile 2030’a kadar 20 milyar dolarlık enerji verimliliği yatırımı gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Hedeflere ulaşmak için nükleer enerjinin ve doğal gazın kullanılmasını, hidrokarbon kaynaklarının keşfini ve ekonomiye kazandırılmasını, dijital teknolojilere yatırım yapılmasını ve yerli üretimin geliştirilmesini öncelikli konular olarak belirlediklerini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

2030’a kadar arz güvenliğinin sağlanması ve dışa bağımlılığın azaltılması için en önemli politika araçlarından birinin enerji verimliliği olacağını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.