Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BAĞ-KUR Prim Düzenlemesi 5 Yıl Erken Emeklilik İmkanı Sunacak

BAĞ-KUR prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200'e düşürülmesine ilişkin düzenlemenin detaylarını TRT Haber yazdı. Ayrıntılar haberde;
BAĞ-KUR Prim Düzenlemesi 5 Yıl Erken Emeklilik İmkanı Sunacak
HABER GİRİŞ

Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu (BAĞ-KUR) prim gün sayısında yapılacak düzenleme milyonlarca sigortalının merceğinde. BAĞ-KUR kapsamında olan sigortalı vatandaşların emekli olmaları için gerekli prim gün sayısında güncellemeye gidilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıklamasına yer veren TRT Haber, emeklilik için gerekli olan BAĞ-KUR prim gün sayısını 9 binden 7 bin 200’e düşürüleceğimi anımsattı.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Zengin, 9 bin gün primin 7 bin 200’e indirilmesinin öncelikle hangi grupların faydalanacağına ilişkin detay verdi.

Prim gün sayısının düşürülmesinde 1 milyon BAĞ-KUR’lu kapsamında bizim küçük esnaf olarak bilinen bakkal, manav, kuaför gibi mesleklerde çalışan BAĞ-KUR’luları kapsanacağına işaret etti.

Düzenlemenin BAĞ-KUR sigortalıların emekliliği için önemli bir avantaj sunacağını paylaşan Zengin, “BAĞ-KUR emekliliğinde 9 bin gün prim ödeme gün sayısının ilk etkisi 5 yıl erken emekli olma imkanı getirilmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Tarkan Zengin, 5 yıl erken emeklilik imkanının verilmesinin özellikle BAĞ-KUR’lu vatandaşlarda bir beklentiyi karşılamış olacağını savundu.

TRT Haber, düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesi için çalışmaların devam ettiğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.