Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BAE Yemen Krizinin Kalıcı Çözümü için Ciddi Diyalogu Destekliyor

BAE üst düzey devlet yetkilisi, Yemen’de yıllardır süren krizin kalıcı bir şekilde çözülmesi için ciddi diyalogun başlamasını desteklediklerini açıkladı.
BAE Yemen Krizinin Kalıcı Çözümü için Ciddi Diyalogu Destekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan’ın Diplomasi Danışmanı Enver Gargaş, BAE’nin başkenti Abu Dabi’de Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg ile bir araya geldi.

Söz konusu görüşmede, Yemen’deki insanlık krizi ele alındı. Bu insanlık dramına ve ülkede uzun zamandır devam eden krize son verecek sürdürülebilir siyasi çözüm ve ateşkes çabaları ile Yemen’deki gelişmeler değerlendirildi.

BAE Başkanı Zayid Al Nahyan’ın Danışmanı Gargas, Yemen krizine sürdürülebilir siyasi bir çözüm getirmek ve kalıcı bir ateşkes mekanizması bulmak için ciddi diyalog sürecinin başlamasını desteklediklerini açıkladı.

Suudi Arabistan’ın krizin çözümüne yönelik çabalarını takdir ettiklerini ve kardeş Yemen halkının yanında olduklarını ifade etti. Ülkede yaşanan krizin insani boyutta ne kadar büyük zararlar verdiğini bildiklerini ve bunun son bulması için atılan tüm adımları desteklerini dile getirdi.

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. 9 yıldır devam eden kriz nedeniyle yarım milyon insan açlık tehlikesiyle karşı karşıya.

GCM Yatırım Banner

Dünya Gıda Programı’nın (WFP) Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Corinne Fleischer, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Yemen’deki operasyonlar için gerekli finansmanın bulunmasında sıkıntı yaşandığını, bu sebeple de yardımların Eylül sonu itibarıyla azaltılmasının planlandığını duyurmuştu. Ancak Husiler, BM’nin yardımları azaltma kararına imza atmayı reddetti.
(Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın