Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Husiler BM’nin Gıda Yardımını Azaltma Kararına Karşı Çıktı

Yemen'deki Husiler, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı'nın finansman sıkıntısı yaşandığı için yardımları azaltacağına dair kararı imzalamadı.
Husiler BM’nin Gıda Yardımını Azaltma Kararına Karşı Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’nın (WFP), 18 Ağustos’ta yaptığı açıklamada Yemen’deki operasyonlar için gerekli finansmanın bulunmasında sıkıntı yaşandığını, bu nedenle de Eylül sonu itibarıyla gıda yardımlarının azaltılmasının planlandığını bildirmişti.

WFP Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Corinne Fleischer, bu kararın zorunluluktan kaynaklandığını vurgulamıştı. Yemen’deki Husiler, BM’nin Eylül sonunda Yemen’de yürütülen tüm yardım faaliyetlerini azaltacağına dair kararına imza atmayı kabul etmedi.

Bu kararın yarım milyon aileyi olumsuz etkileyeceği belirtilirken, Sana’daki resmi tarafların WFP’nin yardımların azaltılacağına ilişkin kararına imza atmayı reddettiği bilgisi aktarıldı.

Bu açıklamada ise yardımların azaltılmasının arkasında, bundan istifade eden kesimleri yanıltmak şeklinde şüpheli bir plan bulunduğuna dair bir detay yer aldı. Ancak söz konusu iddiaya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Husi kaynaklarına dayandırılan haberde, yalnızca Husilerin kontrolündeki bölgelerde gıda sıkıntısı çeken ve kötü beslenmeyle karşı karşıya olan yarım milyon çocuk ve kadından oluşan aile bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Husiler tarafından bu şekilde açıklama gelirken, BM söz konusu karara henüz bir cevap vermedi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, 2015 yılının Mart ayından bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek sağlıyor. İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Şu ana kadar 13 bini aşkın sivil olmak üzere 377 bin kişi çatışma esnasında hayatını kaybetti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Yemen’deki iç savaş nedeniyle 4,3 milyon insanın yerinden edildiğini, 23,4 milyon kişinin ise insani yardıma muhtaç duruma geldiğini raporladı. (Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.