Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BAE ile Bir Sektörde Daha Ortaklık Büyüyor

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri, savunma sanayisi iş birliğini güçlendirecek yeni ortaklık anlaşmaları gerçekleştirdi. Detaylar haberin devamında;
BAE ile Bir Sektörde Daha Ortaklık Büyüyor
HABER GİRİŞ

Son dönemde çeşitli sektörlerde çok sayıda anlaşma ile gelişme kaydeden Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki iş birliklerini güçlendirecek yeni bir adımın daha atıldığı duyuruldu.

BAE’nin dev savunma ve havacılık şirketleri grubu EDGE Group, Türkiye’deki faaliyetlerini yürütmek amacıyla MALATH şirketini kurdu.

EDGE Group ile Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul ortaklığıyla düzenlenen SAHA-EDGE Savunma Sanayi Buluşması’nda iş birliğine dair detaylar verildi.

BAE’den Türk Savunma Sanayisine Özel Şirket: MALATH

SAHA İstanbul üyesi 100’ün üzerinde şirket ile 10 EDGE şirketinin katıldığı etkinlikte, EDGE’nin Türkiye’deki faaliyetlerini yürütmek için oluşturduğu EDGE MALATH şirketinin de kuruluşu duyuruldu.

EDGE yetkilileri, MALATH ile Türkiye’nin savunma sanayisinde oluşturmuş olduğu güçlü ekosistemin bir parçası olmayı hedeflediklerini söyledi. Ülkelerin savunma sanayisindeki satışlarını artırmak, yeni teknolojilerin geliştirilmesine katkı yapmak ve teknoloji transferi için çalışmalar yapılacağı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner
SAHA İstanbul ve EDGE İş Birliği
Kaynak: X / @sahaistanbul

SAHA-EDGE Savunma Sanayi Buluşması kapsamında taraflar arasında 24 iş birliği anlaşması ve iyi niyet mektubunun imzalandığı bilgisi verildi.

İmza törenlerinin ardından açıklama yapan SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, MALATH’ın tek fonksiyonunun Türk savunma sanayisiyle olan ilişkileri ve ortak projeleri yürütmek olacağını belirtirken “Bunun içinde doğrudan ticaret, yatırım, ortak geliştirme de olacak.” ifadesini kullandı.

İki ülke arasındaki savunma sanayisi ihracatının hızla ilerlediğinden bahseden Bayraktar, bir araya gelerek gelecekteki problemleri nasıl aşabileceklerinin peşinde olduklarının altını çizdi. Bunu yalnızca büyük ölçekli firmalarla değil orta ve küçük ölçekli firmaları da katarak gerçekleştirmek istediklerine dikkat çekti.

EDGE Group Yönetim Kurulu Başkanı Faysal El Bannai ise yeni iş birlikleriyle iki ülke arasında savunma sanayisindeki ilişkileri daha ileri noktalara taşımayı hedeflediklerini ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.