Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BAE Ekonomi Bakanı: Türkiye ile Stratejik Ortaklıkta Yeni Aşama

BAE Ekonomi Bakanı el-Merri, BAE ve Türkiye ilişkilerindeki kapsamlı stratejik ortaklığın yeni bir aşamasına tanık olunduğunu kaydetti. Detaylar haberde;
BAE Ekonomi Bakanı: Türkiye ile Stratejik Ortaklıkta Yeni Aşama
Yorum

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ekonomi Bakanı Abdullah bin Tavk el-Merri, BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın Türkiye ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu. el-Merri, A ilişkilerinde kapsamlı stratejik ortaklığın yeni bir aşamasına tanık olduğunu aktardı.

BAE Ekonomi Bakanı el-Merri, konuya ilişkin değerlendirmesinin ülkesinin resmi haber ajansı WAM’da yaptı. Al Nahyan’ın dünkü Türkiye ziyaretinin mevcut ortaklık gidişatına güçlü bir ivme kazandırdığına işaret etti.

BAE-Türkiye ekonomik ilişkilerinin bölgenin ve dünyanın tanık olduğu çeşitli değişimlere rağmen son yıllarda büyüme ve gelişimini başarıyla devam ettirdiğine dikkat çekti. Başarının, iki ülkenin gelecek vadede ekonomik potansiyeli, coğrafi konumu ve Avrupa, Asya, Afrika pazarları ile olan bağlantısıyla ilişkili olduğunu belirtti.

İki Ülkeyi Zengin ve Umut Verici Bir Gelecek Bekliyor

İki ülke arasında imzalanan Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nı anımsatan el-Merri, iki ülkeyi ticaret, ekonomi ve yatırım fırsatları bakımından zengin, umut verici bir gelecek beklediğini söyledi.

Türkiye-BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması 3 Mart’ta imzalandı. Anadolu Ajansı’nın (AA) aktardığına göre anlaşmanın BAE ekonomisine yaklaşık 25 bin, Türk ekonomisine ise 100 bin istihdam oluşturması bekleniyor.

BAE Devlet Başkanı Al Nahyan’ı dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda karşılamıştı. Liderler, karşılama töreni sırasında Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobili TOGG’u incelemişti.

Daha sonra Erdoğan ve Al Nahyan, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde basına kapalı görüşme gerçekleştirmişti. Görüşmenin ardından Al Nahyan, sosyal medya hesabından Türkçe olarak paylaşım yapmıştı.

Paylaşımında, görüşmede iki ülkenin stratejik ilişkilerini güçlendirmeyi ve ekonomik ortaklıklarını ilerletmeyi ele aldıklarına dikkat çekmişti.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu