Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BAE Açıkladı: Anlaşmalar Türkiye’de 100 Bin İstihdam Sağlayacak

BAE Ankara Büyükelçisi Zahiri, Türkiye ile yapılan anlaşmalar ve yatırımlar sonucunda 100 bin istihdam yaratılacağını duyurdu.
BAE Açıkladı: Anlaşmalar Türkiye’de 100 Bin İstihdam Sağlayacak
HABER GİRİŞ

Birşelik Arap Emirlikleri (BAE) ile Türkiye arasında sıcak temaslar devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan körfez turuna çıkarak bölgedeki ülkelerle yatırım ve ekonomik iş birliği açısından görüşmeler yapmıştı. İletişim Başkanlığı, Türkiye ile BAE arasında 50,7 milyar dolarlık 13 anlaşma imzalandığını açıklamıştı.

BAE Ankara Büyükelçisi Said Sani ez-Zahiri, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok güçlü olduğunu belirtti. 2020’de Türkiye ile BAE arasında 2020’de 9,8 milyar dolar olan ticaret hacminin şu anda 19 milyar dolara ulaştığını aktardı.

Liderlerin bir araya gelmesinin özel şirketlerin de yolunu açacağını, iki ülkenin stratejik konumunu kritik role sahip olduğunu paylaştı.

1 Eylül’de yürürlüğe girmesi beklenen Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın Türkiye’de 100 bin, BAE’de 25 bin olmak üzere toplamda 125 bin kişiye istihdam sağlayacağını açıkladı.

Zahiri, Erdoğan’ın BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan’a Togg hediye ettiğini hatırlattı ve elçilik olarak yakın zamanda Togg’a geçmeyi planladıklarını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

“İddialar Gerçeği Yansıtmıyor”

Büyükelçi, yapılan yatırım anlaşmaları çerçevesinde Türkiye’deki bazı varlıkların satın alınacağına dair haberlerin ve iddiaların gerçeği yansıtmadığını duyurdu. Erdoğan’ın Türkiye’nin çıkarlarını çok iyi bildiğini kaydetti.

BAE ile Türkiye arasındaki ilişkilerin sadece yatırım ve ekonomi alanlarında değil, sosyal anlamda da çok güçlü olduğunu söyleyen Zahiri, BAE’nin Türkiye’de yaşanan deprem felaketlerindeki yardımları anımsattı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.