Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Babacan: Erdoğan Paradan Sıfır Atılacağını Bilmiyordu

Eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan, gündemi yorumladı. TL’den 6 sıfır atma kararı hakkında bilinmeyenleri paylaşarak dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Babacan: Erdoğan Paradan Sıfır Atılacağını Bilmiyordu
HABER GİRİŞ

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, FOX TV’de katıldığı Çalar Saat programında ekonomi gündemiyle ilgili konuştu. Hükümette ekonomiden sorumlu olduğu dönemde yaşananlarla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

2002–2015 yılları arasında dışişleri ve ekonomi bakanlığı görevlerini yürüten Babacan, kendi döneminde gerçekleşen ekonomik hamlelerle ilgili bilinmeyenleri paylaştı.

Babacan, “Ben ekonomistim” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine yönelttiği ‘6 sıfır’ eleştirilerine karşılık verdi.

1 Ocak 2005 tarihi itibarıyla, 1 milyon Türk Lirası (1.000.000 TL) 1 Yeni Türk Lirası olmuş, Türk lirasından 6 sıfır atılmıştı.

Babacan, o dönem başbakan olan Erdoğan’ın paradaki sıfırların kendi talimatıyla atıldığını öne sürmesine rağmen tedavüle giren banknotlardan haberi olmadığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan’ın paradan 6 sıfır atılacağını gazetelerden öğrendiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Paradan 6 sıfırı biz attık diyor. Paradan 6 sıfır atılacağını gazetelerden öğrendi. Bana sordu ertesi gün, ‘Ya bu ne’ dedi, ‘Paradan 6 sıfır mı atıyorsunuz?’ dedi. Ben de ‘evet’ dedim. ‘Keşke söyleseydin de ben açıklasaydım niye sen açıkladın’ dedi.”

“Bugün Böyle Bir Şey Olsa, Tören Merkez Bankası’nda mı Yapılır Yoksa Külliyede mi?”

Babacan, o dönem paradan 6 sıfır atma töreninin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) yapıldığını hatırlattı. Geçmiş ile bugünün politikalarında görülen farka dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Bugün böyle bir şey olsa, tören Merkez Bankası’nda mı yapılır yoksa külliyede mi yapılır? Bunu kendisini kınamak için söylemiyorum. Devletin başındaki kişi her şeyi bilmek, her şeye burnunu sokmak zorunda değil. Devletin başındaki kişinin yapacağı iş, ehil ve dürüst kadroları kilit yerlere koymak ve genel koordinasyon sağlamak o kadar.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.