Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Azerbaycan’daki İlk Tesisi O Açtı Hisseler Canlandı

Sektörünün çınarlık ismi Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş, Azerbaycan’ın ilk yerli ilaç üretim tesisinin açılış törenini bugün yaptı. Hisseler pozitif bölgede kaldı.
Azerbaycan’daki İlk Tesisi O Açtı Hisseler Canlandı
HABER GİRİŞ

Yakın zamanda açıkladığı üçüncü çeyrek bilançosuyla gözleri üzerine çeken ve Azerbaycan’daki yeni şirketiyle ilke imza atan Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Azerbaycan projesinin temel atma törenine dair açıklama paylaştı.

Şirket açıklamasında, Gen İlaç’ın yüzde 66 oranında hissedarı olduğu Gen Pharma Caucasus Manufacturing Operations MMC’nin kuracağı Azerbaycan’ın ilk ilaç üretim tesisinin temel atma töreninin bugün itibarıyla gerçekleştirildiği duyuruldu.

Bakü’de gerçekleştirilen törende, bölgenin Azerbaycan hükümetince tahsis edildiği belirtildi. İlk etapta tesisin 36 milyon dolara yakın tutarda yatırımla hayata geçirilmesi planının yapıldığı bildirildi.

Tesisin üretimlerinde tamamen ithalata odaklanıldığı ve hedefin 900 milyon dolar olduğu söylendi. Azerbaycan ilaç pazarının ilk yerli üretici unvanına sahip olan tesiste inşaatın tahmini olarak yaklaşık 2 yıla yayılacağı aktarıldı. İnşaat sonunda üretim faaliyetlerine başlanacağı belirtildi.

Gen İlaç Hisse 7-11-2023
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsaya 2 yıl önce giriş yapan ve GENIL koduyla işlem gören şirket hisseleri, yaşadığı düşüşü toplama eğiliminde oldu.

GCM Yatırım Banner

Aylık yüzde 9’un üzerinde değer kaybına işaret eden hisseler, şirketin bilançosundaki net kâr artışı ve yurt dışındaki projeleriyle pozitif bölgeye geçiş yaptı.

TSİ 12.09 itibarıyla yüzde 3’e yakın yükselişe geçen GENIL, 54 lira seviyesinden kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın