Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ayşe Alp Yazdı: Sahte Tüketici Yorumlarına Ceza Kesilecek

Reklam Kurulu, gerçeği yansıtmayan ya da varlığı ispatlanamayan sahte yorumlara cezayı kesecek. Detaylar haberde...
Ayşe Alp Yazdı: Sahte Tüketici Yorumlarına Ceza Kesilecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu Eylül ayı toplantısında yılın ilk 9 ayında 1.346 dosya hakkında durdurma cezası ile birlikte toplam 64.141.381-TL idari para cezası uygulandığını açıklamıştı. Söz konusu toplantıda Tüketici Değerlendirmeleri Hakkında Kılavuz, ilk kararı olarak kabul edildi. Bu kapsamda sahte tüketici yorumlarına ceza gelecek.

Hürriyet Gazetesi yazarı Aysel Alp, kaleme aldığı yazısında gerçeği yansıtmayan ya da varlığı ispatlanamayan sahte yorumlara ceza geleceğini aktardı.

Buna göre yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Mal ve hizmet satışında “sahte olumlu yorumlar, yüksek, yıldızlı puanlarla” ya da rakiplerin ürünlerini kötüleyen “olumsuz yorumlar, düşük puanlarla” tüketicinin satın alma kararını yönlendiren satıcılar ile bunlara yer veren e-ticaret platformlarının bu davranışları “haksız ticari uygulama” kabul edilerek cezalandırılacak. Bunlara reklam durdurma ile para cezası verilebilecek, erişim engeli getirilebilecek.”

Tüketici Değerlendirmeleri Hakkında Kılavuz kapsamında tüketici değerlendirmeleri, olumlu ya da olumsuz olmasına bakılmaksızın en az bir yıl süreyle tarih, değerlendirme notu, satıcı veya sağlayıcıya göre sıralanma gibi objektif bir ölçüte göre yayınlanacak.

GCM Yatırım Banner

Böylece satıcı tüketicinin ürün veya hizmeti değerlendirmesini sınırlayamayacak. Yani tüketici bir ayakkabı aldığında, ürünün orjinal olmadığı, kusurlu çıktığı gibi deneyimini dile getirmesi engellenemeyecek.

Bunu yanında sitelerde sağlık beyanı içeren tüketici değerlendirmeleri de yayınlanamayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.