Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ayı Piyasasına Giren Altın için Bu Yıl Yükseliş Var mı?

Pandemi çöküşünden bu yana en zayıf seviyelerine gerileyen altın için kısa vadede yükseliş görünmüyor. Ancak orta vadede tahminler yatırımcıları sevindirebilir.
Ayı Piyasasına Giren Altın için Bu Yıl Yükseliş Var mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalarda merkez bankaları, savaş ve enflasyonist baskıların etkileri görülürken dolar endeksi dün 114,5 ile 20 yılın yeni yüksek seviyesini gördü. Kâr satışlarıyla ralliye ara veren dolar endeksinin bugün 113,33-114,03 aralığında negatif bölgede seyretmesi, altın fiyatlarını destekledi. Altın fiyatları bugün ons başına 1,640 dolara tırmanarak son dönemdeki düşük seviyelerden hafifçe toparlandı.

Onsa paralel seyreden gram altın ise güne 964 lira ile başlayıp yukarı yönlü seyretti. TSİ 11.00’a doğru 975,06 liraya kadar çıkarken yazım sırasında yüzde 1’e yakın artıda.

Dün ons altın, 1621 dolara kadar inerek Mart 2020’deki pandemi çöküşü sonrası en zayıf değerini kaydetti.
Ons Altın Toparlanma
KAYNAK: piyasa.paratic.com

Ancak ABD Merkez Bankası’nın (FED) enflasyonu düşürmek için para politikasını daha da sıkılaştıracağına yönelik beklentilerle 2,5 yılın düşük seviyelerinde kaldı. Bu ay üçüncü ardışık 75 baz puanlık artırımını yapan FED, enflasyonla mücadelede sıkılaşmanın devam edeceği mesajını vermeye devam ediyor.

Öte yandan altın yaygın olarak enflasyona ve ekonomik belirsizliklere karşı bir önlem olarak görülse de daha yüksek faiz oranları, getirisi olmayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artırırken, yatırımcılar güvenli liman varlığı olarak doları tercih etmeye devam ediyor.

Altın Ayı Piyasasına Giriyor

ING’nin emtia stratejisi başkanı olan Warren Patterson, altınla ilgili beklentilerini paylaştığı notunda değerli metalinin ayı piyasasına girdiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

ABD dolarının güçlenmesi ve merkez bankaları sıkılaşmasının altın piyasası üzerinde baskı oluşturduğunun altını çizdi. Patterson’dan kısa vadede yükseliş bekleyenleri sevindirecek haber gelmedi. Çünkü daha fazla sıkılaşma beklendiği için yakın vadede daha çok aşağı yönlü yer var.

Fakat orta vadeli görünüm daha yapıcı.

Şu anki belirsizlik miktarı yüksek enflasyonla birleştiğinde, piyasadaki birçok kişinin altın fiyatlarının iyi desteklenmesi gerektiğini düşünmüş olabileceğini ancak durumun böyle olmadığını aktardı.

Spot altının 2,5 düşük seviyelerinde el değiştirdiğini ve Mart ayındaki son zirvesinden yüzde 20’den fazla düşerek ayı piyasasına girdiğini söyledi. ABD dolarının hakimiyeti, emtia genelinde duyarlılığı vurduğunu dile getirerek getirilerdeki durumdan şöyle bahsetti:

“Altın fiyatları ile reel getiriler arasındaki güçlü negatif korelasyon göz önüne alındığında, bu yükselen getiri ortamında altının zorlandığını görmek şaşırtıcı değil.”

FED’in gevşemesinin nihai işaretlerinin fiyatları yükselteceğini savunan uzman, altının ancak FED’in agresif ilerleyişinde herhangi bir gevşeme sinyali sunmasıyla destekleneceğini belirtti. Bunun gerçekleşmesi içinse enflasyonda önemli bir düşüş için işaretler aranacağını ekledi.

Nota göre FED’in 2023’ün ikinci yarısında gevşemeye başlayacağı varsayımıyla altın fiyatlarının gelecek yıl yukarı yönlü hareket etmesi bekleniyor.

ING uzmanları, 2023’ü ilk çeyreğinde altının 1730 dolar, ikinci çeyreğinde 1780 dolar, üçüncü çeyreğinde 1840 dolar ve dördüncü çeyreğinde 1900 dolar olacağını tahmin ediyor. Bu yılın son çeyreği için beklenti ise 1650 dolarla pandemi çöküşündeki seviyelerde duruyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.