Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ayçiçek Yağı Sorunu Erdoğan’ın Gündeminden Düşmüyor

Yetkililerin art arda stok sorunu olmadığını açıklamasına rağmen ayçiçek yağı meselesi sürerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni açıklama geldi.
Ayçiçek Yağı Sorunu Erdoğan’ın Gündeminden Düşmüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya – Ukrayna krizi tüm hızıyla devam ederken savaşın yansıması birçok sektörde hissediliyor. Yurt içinde kur farkı ve enerji fiyatları etkisiyle gıda enflasyonu yükseldi. Son günlerde bir de savaş nedeniyle ortaya çıkan tedarik sıkıntısı bazı gıda ürünlerinde sert fiyat artışına yol açtı.

Dünya ayçiçek ithalatının yüzde 70 kadarını Rusya – Ukrayna bölgesinden gerçekleştiriyor. Son bir haftadır Türkiye’de yağ stoklarının tükenmeye başladığı yönünde çıkan haberler gündeme damgasını vurdu. Market rafları adeta yağmalanırken vatandaş ayçiçek yağı bulamayacağı endişesi ile normalin çok üzerinde fiyattan satın aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ayçiçeği Yağı Sorunumuz Yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ayçiçeği Yağı Sorunumuz Yok
Kaynak: Twitter

Kadın Muhtarlarla Buluşma programına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün anlam ve önemine yönelik yaptığı konuşmada “Kadınlarımız arasında başörtülü ve başı açık ayrımını biz sona erdirdik. Kadınlar lehine pozitif ayrımcılık yapılmasını anayasa kuralı haline biz getirdik. Kadına karşı şiddetle mücadele konusunda yine kadınlardan yana tarafız.” dedi.

Son günlerde çıkan haberlerden muhalefeti sorumlu tuttu. “Bizim ayçiçeği, zeytinyağı, böyle bir sorunumuz yok.” diyen Erdoğan, muhalefetin ülkemizi darda, zorda göstermek adına böyle bir kampanyayı yürüttüğünü dile getirdi.

Erdoğan açıklamasında stokçuların ayçiçeği yağını ve zeytinyağını depoladığını, utanmadan rakamları yükselttiklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Kadın muhtarlara seslenerek, “Gerekirse İçişleri Bakanlığı adına marketlerin, bakkalların depolarını bile takip edip ihbar edeceksiniz, bu stokçulara biz gereğini yapacağız.” dedi.

Bakanlıktan da Stok Açıklaması Gelmişti

Bakanlıktan da Stok Açıklaması Gelmişti
Kaynak: Twitter

Bekir Pakdemirli’nin istifası üzerine göreve gelen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, önceki gün konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada yağ stoku olmadığı yönünde çıkan haberlerin asılsız olduğunu belirtti.

Gerekli tüm tedbirlerin alındığını söyleyen Kirişçi, yeterli miktarda stok olduğunu açıkladı.

Bunun yanında dün elde edilen bir haber de bu bilgiyi destekler nitelikte. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hafta sonu görüşmüştü.

Bu görüşmede Erdoğan’ın Azak Denizi’nde bekleyen gemileri hatırlattığı ve Putin’in Türkiye varışlı gemilerin çıkışı için talimat vereceği öğrenildi. Sayısı 30 olduğu bilinen gemilerin buğday ve ayçiçek yağı yüklü olduğu aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.