Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ayçiçek Tarlasından Kötü Haber: Zam Yolda

Ayçiçek tarlalarında yaşanan kuraklık hasat mevsiminde çiftçinin elini güçleştirdi. Ayçiçek yağı için zam bekleniyor.
Ayçiçek Tarlasından Kötü Haber: Zam Yolda
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nde bulunan ayçiçek tarlalarındaki verim kaybı yüksek oldu. Üretimde düşüşün yarı yarıya olması ve sulama yapılmayan arazilerde yüzde 70 oranında verim kaybı yağ fiyatlarında beklenen zammın habercisi oldu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, kış döneminin kurak geçtiğini söyleyerek, yağmur olmayan yerlerde verim kaybının olacağının haberini verdi.

Milliyet’e konuşan Arabacı, “Geçen yılın altında bir verim ortalaması olur bölgemizde. Edirne merkezde erken ekim yapılan alanlarda genel ortalama önceki yıllara yakın. Bölgenin yüzde 50’si erken ekim yaptı. Geç ekim yapanlarda verim kaybı yaşanacak. Bir de yeni tohum çeşidini tercih eden üreticilerin daha çok kaybı yaşandığını duyuyoruz” diye ekledi.

Kullanılan tohum çeşidinin de hasat kaybına yol açtığı detayını paylaşan Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan şöyle açıklama yaptı:

“Buradaki en büyük sorunlardan biri de çiftçilerin büyük kısmının 145 kodlu ABD menşeili firmanın yeni tanıttığı tohumu ekmesi. Bu tohum kuraklığa uyum gösteremedi, iklim şartlarına uymadı.”

GCM Yatırım Banner

Devlet Müdahalesi Gerekli

“Bu tabloyla çiftçi seneye ayçiçek ekimi yapamaz” diyen Çorlu Ziraat Odası Başkanı Ali Topuz ise çiftçinin eline para geçmediğini ifade etti.

Konuya devlet müdahalesinin gerekli olduğunun altını çizen Topuz, “Bu yılın mahsulü için ilaç, tohum gübre alındı ve elimizde para kalmadığı gibi borçlar da ödenmedi. Verimden dolayı hüsrana uğradık. Seneye tarlaları ekmeyiz. Devletimizden bölgemizin afet bölgesi ilan edilmesini istiyoruz. Çünkü çiftimiz çok perişan ve mağdur durumda” dedi.

Ayçiçek Yağında Astronomik Fiyatlar Kayda Geçti

Pandemi döneminin en çok konuşulan ürünü olan ayçiçek yağının fiyatında kayda geçen artışlar son dönemde uçuşa geçmişti.

2019 yılının Ocak ayında litresi 7.95 lira olan ayçiçek yağının fiyatı bir yıl sonra 22.50 liraya yükselmişti.

Stokçuluk haberlerine konu olan ayçiçek yağının güncel litre fiyatı ise 43.75 lira ile 53.90 lira bandına kadar çıkmış durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.