Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avusturya’dan WhatsApp ve Telegram’a Denetleme Talebi

Avusturya istihbaratı, güvenlik endişelerini öne sürerek haberleşme uygulamalarının denetlenmesi gerektiğini savundu. Detaylar haberin içerisinde;
Avusturya’dan WhatsApp ve Telegram’a Denetleme Talebi
HABER GİRİŞ

Avusturya istihbaratı yaptığı açıklama ile WhatsApp ve Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarını denetlemek istediğini bildirdi. Avusturya Devlet Güvenlik ve İstihbarat Birimi’nin (DSN) söz konusu duruma sebep olarak güvenlik endişelerini öne sürdüğü paylaşıldı.

Avusturya Devlet Güvenlik ve İstihbarat Birimi (DSN) Başkanı Omar Haijawi-Pirchner konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Kişilerin haberleşme ihtiyaçlarını telefon açmak yerine uygulamaları kullandığını vurguladı.

DSN başkanı bu sebepten, ülkedeki güvenlik için söz konusu uygulamaların denetlenebilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Suç Örgütleri Haberleşme Uygulamalarını Kullanıyor

Suç örgütleri ile tehlikeli unsurların da bu uygulamalar üzerinden iletişim kurduğuna işaret eden Haijawi-Pirchner, istihbarat birimi olarak uygulamaların denetini sağlayacak teknik imkana sahip olmadıklarını vurguladı.

Haberleşme uygulamalarının sahip olduğu teknolojilere benzer bir sistemin de denetim amacıyla istihbarat biriminin bünyesinde bulunması gerektiğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Denetlenemeyen haberleşme uygulamalarını kullanan çeşitli aşırı grupların olduğunu savunan Haijawi-Pirchner, bahsi geçen aşırıcı grupların saldırı ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi.

Anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’a daha önceden de birçok ülke tarafından erişim sağlanması istenmişti.

Hatta Aralık 2022’de İngiltere’nin güvenlik gerekçesi ile 2019 yılında önerilen Çevrimiçi Güvenlik Yasası’nın, WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme özelliğini tehlikeye atacağı iddia edilmişti.

WhatsApp tarafından yapılan açıklamada İngiltere’nin Çevrimiçi Güvenlik Yasası’na uymaktansa uygulamanın ülkede yasaklanmasının daha iyi olacağını savunulmuştu.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın