Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Whatsapp, Uygulamanın İngiltere’de Yasaklanmasını Savunuyor

WhatsApp'ın yöneticisi, mesajlaşma uygulamasının güvenliğinin zayıflatılmasındansa ülkeden engellenmesini görmeye hazır olunduğunu açıkladı. İşte detaylar;
Whatsapp, Uygulamanın İngiltere’de Yasaklanmasını Savunuyor
HABER GİRİŞ

Anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın yöneticisi Will Cathcart, İngiltere’nin Çevrimiçi Güvenlik Yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Cathcart, İngiltere’nin Çevrimiçi Güvenlik Yasası’nın WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesini tehlikeye atacağını iddia etti.

İngiltere’nin Çevrimiçi Güvenlik Yasası’na uymaktansa uygulamanın ülkede yasaklanmasının daha iyi olacağını savundu. Cathcart, ülkedeki yasa sebebiyle zor duruma düştüklerini kaydetti.

Teknoloji devi Meta’ya bağlı olan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın yöneticisi Cathcart İngiltere’deki yasayı işaret ederek, “Tasarı, teknoloji sağlayıcılarının uçtan uca şifrelemeyi kaldırmasını gerektiren uyarılar içeriyor.” dedi.

WhatsApp Kullanıcıların Güvenliği Zayıflayabilir

WhatsApp’ın küresel bir uygulama olduğunu ve İngiltere’deki kullanıcılara sunulduğunu belirtti. Ancak ülkedeki yasa sebebiyle kullanıcıların yüzde 100’ünün güvenliğini zayıflatan bir değişiklik yapmanın şirket için zor bir karar olacağına dikkat çekti.

İngiltere’nin 2019 yılındaki eski Başbakanı Theresa May tarafından önerilen Çevrimiçi Güvenlik Yasası, o zamandan beri bir çok değişikliğe uğrayarak şekil değiştirdi.

GCM Yatırım Banner

Günümüzde ise İngiliz hükümeti, söz konusu yasanın teröristlerin ve çocuk istismarcılarının izini sürmek için önemli ve gerekli olduğunu öne sürüyor.

İngiliz Hükümeti Şifrelenmiş Sohbetlerin Dinlenmesini Önerdi

İngiltere Hükümet İletişim Merkezi’nin 2019 yılında, teknoloji şirketlerinin hizmet sağladığı mesajlaşma uygulamalarının şifrelenmiş sohbetlerinin dinlenmesini önermişti. O zamanlar ülkedeki 50’den fazla kurum tarafından bu öneri kınanmıştı.

WhatsApp, Messenger gibi pek çok mesajlaşma uygulamasındaki sohbetlerin uçtan uca şifrelemesi, milyonlarca kullanıcının verilerinin korunmasını sağlıyor. Kurum tarafından gelen talep ise uygulamalardaki kullanıcı korumasını tamamen ihlal eder nitelikteydi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.