Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya’dan Sera Gazı Emisyonlarına Yönelik Önemli Karar!

Avustralya hükümeti, iklimi olumsuz yönde etkileyen sera gazı emisyonlarını azaltmak için hamle yaptı. İşte detaylar...
Avustralya’dan Sera Gazı Emisyonlarına Yönelik Önemli Karar!
HABER GİRİŞ

Avustralya Parlamentosu bugün sera gazı emisyonlarına yönelik önemli bir karar aldı. Hükümetin, emisyonları 2005’ten 2030’a kadar yüzde 43’ün altına düşürmeyi hedefleyen yasa tasarısı kabul edildi.

İklim Değişikliği ve Enerji Bakanı Chris Bowen, konuya ilişkin açıklama yaptı. Senato oylamasının Avustralya’nın karbon azaltma süreçlerinde şeffaflığı ve hesap verebilirliği güçlendirdiğini söyledi. Temiz enerji yatırımcılarına güven sağladığını ekledi. Bakan, bu oylamanın yatırımcılara Avustralya’nın ticarete açık olduğu mesajı verdiğini söyledi.

Hedef Sera Gazı Emisyonların Azaltmak

Merkez Sol İşçi Partisi 9 yıl sonra iktidara gelmelerinin ardından kendilerini sera gazı emisyonlarını yüzde 43 hedefine adamıştı. Bunun aksine Muhafazakar muhalefet partisi tasarıya karşı oy kullandı. Fakat muhalefet, 2015’ten beri emisyonları yüzde 26 ile yüzde 28 arasında azaltma hedefini savunuyor.

Bağımsız senatör David Pocock, tasarıyı desteklemeden önce şeffaflık ve hesap verebilirliğe değinen birkaç değişiklik üzerinde ısrar etti.

Yetkililer Karbon Emisyonunu Azaltmak İçin Adım Atmıştı

Bu gelişmelerin hemen öncesine Dünya Bankası küresel bir sorun haline gelen sera gazı emisyonları için önemli bir adım attı. Emisyonlarını düşürmek ve iklim sorunlarına karşı direnci artırmak amacıyla ülkeleri desteklediğini belirtti. Bu doğrultuda 31,7 milyar dolarlık finansman sağladığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Dünya Ekonomik Formu ( WEF) ise geçtiğimiz aylarda sıfır karbon hedefine ulaşmak için çağrıda bulundu. WEF, bu doğrultuda 5 öneri sundu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, konuya dair hedeflerini duyurmuştu. 2050 yılına kadar karbon emisyonunu nötr seviyeye çekmeye çalışacaklarını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın