Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya’da İşsizlik 48 Yılın En Düşük Seviyesini Korudu

Bugün açıklanan verilere göre Avustralya’da işsizlik oranı düşmeye devam ediyor. Temmuz’da, Haziran seviyesinden 0,1 puan daha geriledi.
Avustralya’da İşsizlik 48 Yılın En Düşük Seviyesini Korudu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avustralya’da işgücü piyasasındaki toparlanma sürüyor. İşsizlik oranı tarihi düşük seviyelere indi. Avustralya İstatistik Bürosu (ABS) tarafından açıklanan verilere göre işsizlik oranı Temmuz 2022 döneminde yüzde 3,4’e geriledi.

Bu oran, 1974 yılından bu yana kaydedilen en düşük işsizlik olarak kayıtlara geçti. 2022 yılının başında yüzde 4,2 olan işsizlik, takip eden aylarda düşüş göstermeye devam etti. Haziran’da yüzde 3,5 ile yine son 48 yılın en düşüğünü kaydetmişti.

Temmuz ayında işsiz sayısının 20 bin azalarak, 474 bine gerilediği bildirildi. ABS Başkanı Bjorn Jarvis, istihdamın 41 bin azaldığını söyledi. Erkeklerde işsizlik oranı 0,2 puan azalarak yüzde 3,4’e geriledi, kadınlarda değişim göstermeyerek yüzde 3,4’e kaldı.

Jarvis, işsizlik oranındaki düşüşün yüksek iş açıkları ve süregelen işgücü kıtlığı da dahil olmak üzere giderek daha sıkı bir işgücü piyasasını yansıttığını söyledi. Bunun da 1974 yılının Ağustos ayından bu yana en düşük işsizliğin yaşanmasını sağladığını açıkladı.

İşgücüne Katılım Oranı Rekordan Geriledi

İşsizlikteki düşüşün yanında istihdamda da azalma olması işgücüne katılımı etkiledi. Temmuz ayında işgücüne katılım oranı yüzde 66,8 olan rekor seviyeden gerileyerek, yüzde 66,4’e indi.

GCM Yatırım Banner

Bu oran kadınlarda 0,3, erkeklerde 0,4 puan geriledi. Açıklamada, Covid kaynaklı işçi devamsızlıkları, okul tatilleri ve Yeni Güney Galler’deki sel olaylarının etkilerine dikkat çekildi.

Mevsimsellikten arındırılmış istihdam 41 bine denk gelen yüzde 0,3 oranında düşüş gösterdi. Bunun, geçen yılın sonlarındaki Delta varyantı nedeniyle gerçekleşen karantina tedbirlerinden sonraki ilk istihdam düşüşü olduğu belirtildi.

Bu değişimin ardından toplam nüfusta istihdamın payı 0,2 puan azalarak, yüzde 64,2 olarak güncellendi.

15-24 yaş arası gençlerde istihdam ardışık üç aydır artış gösterirken, Temmuz’da 13 bin kişi daha yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın