Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya Merkez Bankası Tutanaklarında Kalıcı Enflasyon Vurgusu

Avustralya Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararının ardından, toplantı tutanaklarında enflasyonun kalıcılığı endişesi dikkat çekti.
Avustralya Merkez Bankası Tutanaklarında Kalıcı Enflasyon Vurgusu
HABER GİRİŞ

Avustralya Merkez Bankası’nın 25 baz puan faiz artırdığı Haziran ayı toplantısına ilişkin tutanaklar paylaşıldı. Tutanaklarında faiz kararının yüksek enflasyonun ücret ve fiyat beklentilerine yansımamasını sağlamak için gerekli görüldüğü kaydedildi.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) kurulunun, tüketici harcamalarının açıkça yavaşlaması, ancak enflasyona yönelik risklerin yukarı doğru kaydığını hissetmesi nedeniyle oranları değiştirmeden bırakmayı düşündüğünü bildirdi.

Tutanaklarda, üyelerin enflasyon ve faizin gücünü fark ettiği ve ve argümanların hassas bir şekilde dengelendiği sonucuna vardığı kaydedildi. Banka, nakit oranını çeyrek puan artırarak yüzde 4,1’e yükselterek 13 ayda 12 kez artırım gerçekleştirdi.

Şahin görünümün altı, geçen hafta yayınlanan Mayıs ayı için şaşırtıcı derecede güçlü bir istihdam raporuyla vurgulandı ve vadeli işlemlerin, sadece birkaç ay önceki yüzde 3,85’e kıyasla yüzde 4,6 civarındaki oranlarda zirve yapmasına yol açtı.

Tutanaklarda, artan elektrik fiyatları, yüksek kiralar, inatçı hizmet enflasyonu ve ulusal konut fiyatlarında bir toparlanma dahil olmak üzere acil bir faiz artırımı tartışmalarına yer verildi.
Avustralya’da manşet enflasyon yüzde 7,0 ile hâlâ sıcak seyrederken, işsizlik yüzde 3,6 ile 50 yılın en düşük seviyelerine geriledi.

GCM Yatırım Banner

Düşük üretkenlik ve artan ücretler, yönetim kurulunun yakın zamanda düşük ücretli işçiler için verilen ulusal ödülün beklenenden daha yüksek olduğuna dikkat çekmesi ile birlikte özel bir endişe kaynağıydı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın