Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalya Ekonomi Bakanından Avrupa Merkez Bankası’na Uyarı

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımlarının olası sonuçlarına değinen İtalya Ekonomi Bakanı Giancarlo Giorgetti, bedellerinin ağır olacağını belirtti.
İtalya Ekonomi Bakanından Avrupa Merkez Bankası’na Uyarı
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB), geçen hafta faiz kararını açıkladı. Banka piyasanın tahminleri doğrultusunda politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 4’e yükseltti. Açıklamada temel fiyat baskılarına ilişkin göstergelerin güçlü olmaya devam ettiği, sıkılaşan finansman koşullarının talebi giderek daha fazla düşürmesi beklendiğinden, enflasyonun hedefe doğru daha da gerileyeceği söylendi.

ECB Başkanı Christine Lagarde faiz kararı sonrasında yaptığı açıklamada, artırımlara ara vermeyi düşünmediklerini söyledi. Enflasyonun hala yüksek seviyede olduğunu belirterek, “İşimiz henüz bitmedi. Kararlarımızı verirken verileri izlemeyi sürdüreceğiz.” ifadesini kullandı.

İtalya Ekonomi Bakanı Giancarlo Giorgetti ise bu faiz artırımlarının ekonomik büyüme üzerinde olumsuz etki yaratacağına dikkat çekti.

Gerçek sorunun enflasyonla mücadele ederken, daha önemsizmiş gibi görünen düşük ekonomik büyüme potansiyeline dair ödenecek bedel olduğunu ifade etti.

Maliye ve para politikaları müdahalelerinin dengelenmesi gerektiğini dile getiren Giorgetti, aksi takdirde büyüme hayalinin daha sonraki bir tarihe ertelenmek zorunda kalınacağını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Birliği’nde Genel Görünüm Olumlu Değil

Covid-19 sonrası toparlanma fonu konusunda Avrupa Birliği (AB) tarafından benimsenen bir yaklaşımdan şikayet eden İtalyan Bakan, AB tarafında genel görünümün olumlu olmadığını dile getirdi.

AB için hazırlanan yeni bütçe kurallarında yatırımların nasıl değerlendirildiği konusuna daha fazla esneklik sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Bu arada JPMorgan da geçen hafta açıklanan faiz kararı sonrasında bir not paylaştı. Buna göre AMB’nin Eylül ayında da faiz oranını 25 baz puan artırmasının beklendiği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın