Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya Merkez Bankası Faiz Artırarak Ezber Bozdu

Avustralya Merkez Bankası ülkede enflasyonun devam ettiğine işaret ederek, 25 baz puanlık faiz artırım kararı aldı.
Avustralya Merkez Bankası Faiz Artırarak Ezber Bozdu
HABER GİRİŞ

Avustralya Merkez Bankası gösterge faiz oranını 25 baz puan artırarak yüzde 4,1′e yükseltti Buı adım piyasa beklentilerinin dışına bir gelişme oldu. Ekonomistler, merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutmasını bekliyordu.

Alınan faiz kararının ardından Avustralya hisse senedi endeksi S&P/ASX 200’de kayıplar arttı. Avustralya doları, ABD doları karşısında yüzde 0,73 artışla 0,6667’ye ulaştı. Ülkede Nisan ayı yıllık enflasyonu yüzde 6,8 olarak açıklanmıştı.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe, ülkedeki enflasyonun devam ettiğini gösteren göstergelerin olduğunu belirterek, “Son veriler, enflasyon görünümüne yönelik yukarı yönlü risklerin arttığını ve Kurul’un buna yanıt verdiğini gösteriyor” açıklamasında bulundu.

Faiz oranlarındaki bu daha fazla artışın, enflasyonun makul bir zaman dilimi içinde hedefe döneceğine dair daha fazla güven sağlamak için olduğunu sözlerine ekledi. Merkez bankası enflasyon hedefini yüzde 2 ile 3 aralığı olarak belirliyor.

Lowe, enflasyonun insanların beklentilerine yerleşmesi halinde düşürmenin çok daha maliyetli olduğunu belirterek, bunun daha yüksek faiz oranları ve işsizlikte daha büyük bir artış anlamına geldiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Faiz Artırımları Sürebilir

Ülkedeki enflasyon oranını düşürmek için daha fazla oran artışı gerekebileceğini, bunun ekonominin ve enflasyonun nasıl gelişeceğine bağlı olacağını sözlerine ekledi. Merkez bankası ayrıca Avustralya ekonomisinde bir durgunluğun önlenmesi gibi göz korkutucu bir görevin altını çizdi.

Açıklamada, “Enflasyon yüzde 2-3 hedef aralığına dönerken Kurul hala ekonomiyi dengede tutmaya çalışıyor, ancak yumuşak iniş dar bir yol olmaya devam ediyor.” ifadeleri yer aldı. Banka geçtiğimiz ay da sürpriz yaparak faiz artırım kararı almıştı. Mayıs ayı toplantısından 25 baz puanlık faiz artırım kararı çıkmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.