Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya Merkez Bankası Sürpriz Bir Şekilde Faizleri Artırdı

Avustralya Merkez Bankası beklenmedik bir karar alarak 25 baz puan faiz artırımı gerçekleştirdi ve sıkılaştırmanın süreceği mesajını verdi.
Avustralya Merkez Bankası Sürpriz Bir Şekilde Faizleri Artırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avustralya Merkez Bankası faiz oranlarını 25 baz puan artırdı ve sürpriz bir adım attı. Banka bir önceki toplantısında faiz oranlarında bir değişiklik yapmamıştı. Beklentiler sıkılaştırma döngüsünün devam edeceği yönünde.

Son faiz artırımı ile oranlar yüzde 3,85 seviyesine çıktı. Ekonomistler art arda ikinci toplantıda oranların yüzde 3,6 seviyesine kalmasını bekliyordu. Faiz kararı sonrası Avustralya doları ABD doları karşısında güçlenerek yüzde 1’den fazla artışla 0,67′ye yükseldi.

Avustralya faiz oranı grafiği
Kaynak: RBA

10 yıllık Avustralya devlet tahvilinin getirisi karardan kısa bir süre sonra yüzde 3,472 olarak gerçekleşti. Merkez bankası, ülke çapındaki yüzde 7′lik enflasyon oranının hala çok yüksek olduğuna dikkat çekti.

RBA tarafından yapılan açıklamada, “Son veriler enflasyonda ılımlı bir düşüş olduğunu gösterse de, merkezi tahmin, enflasyonun hedef aralığına dönmesinin birkaç yıl alacağı yönünde.” ifadeleri yer aldı.

Avustralya Sıkılaştırmaya Devam Edebilir

Avustralya Merkez Bankası bu yılın sonunda enflasyonun yüzde 4,5 seviyesinde seyredeceğini tahmin ediyor. RBA ayrıca, enflasyonu yüzde 2-3 aralığına çekmek için ileride daha fazla faiz artırımı için kapıyı açık bıraktı.

GCM Yatırım Banner

Hanehalkı tüketiminin görünümü önemli bir belirsizlik kaynağı olmaya devam ettiğine dikkat çekilen raporda, yüksek faiz oranları, yaşam maliyeti baskıları ve konut fiyatlarında daha önce yaşanan düşüşün birleşiminin, harcamalarında önemli bir yavaşlamaya yol açtığı belirtildi.

AUD/USD saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Enflasyonun makul bir zaman diliminde hedefe dönmesini sağlamak için para politikasında biraz daha sıkılaştırma gerekebileceği, ancak bunun ekonominin ve enflasyonun nasıl gelişeceğine bağlı olacağı mesajı verildi.

Kurul, enflasyonu hedefe döndürme konusundaki kararlılığın sürdürülmesi ve bunun için gereğinin yapılacağı mesajını verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.