Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya Faiz Oranını 4 Aydır Aynı Seviyede Tutuyor

Avustralya Merkez Bankası, daha önce yapılan faiz artışlarının etkisinin zaman alacağını işaret ederek, Eylül toplantısında değişikliğe gitmedi.
Avustralya Faiz Oranını 4 Aydır Aynı Seviyede Tutuyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avustralya Merkez Bankası (Reserve Bank of Australia – RBA), 5 Eylül 2023 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısında piyasa beklentileri doğrultusunda politika faiz oranında değişikliğe gitmedi. Banka, gösterge faiz oranının yüzde 4,10 olarak sabit bırakılmasına karar verdi. Döviz uzlaştırma bakiyelerine ödenen faiz oranının da değişmeden yüzde 4,0’te bırakılması kararı çıktı.

Faiz oranları geçen yılın mayıs ayından bu yana 4 puan artırıldı. Haziran ayında yüzde 3,85’ten yüzde 4,10’a çıkarılmıştı. Bugünle birlikte devam eden son dört toplantıda bu oran korundu.

RBA Başkanı Philip Lowe, karar sonrası yaptığı yazılı açıklamada, yüksek faiz oranlarının ekonomide arz ve talep arasında daha sürdürülebilir bir denge kurulması için çalıştığını ve devam edeceğini söyledi.

Bu durum ve ekonomik görünüme ilişkin belirsizlik nedeniyle bu ay faiz oranlarının bir kez daha sabit bırakılmasına karar verildiğini aktardı. Açıklamasında, “Bu, bugüne kadarki faiz oranlarındaki artışın etkisini ve ekonomik görünümü değerlendirmek için daha fazla zaman sağlayacaktır.” ifadesine yer verdi.

Enflasyonun Bir Süre Daha Yüksek Kalması Bekleniyor

Avustralya’da enflasyon yüzde 6 ile hala çok yüksek seviyede. Başkan Lowe, enflasyonun bir süre daha çok yüksek seviyede kalmasını beklediklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Avustralya ekonomisinin trendin altında bir büyüme dönemi yaşadığını, bunun bir süre daha devam etmesini beklediklerini, yüksek enflasyonun insanların gerçek gelirleri üzerinde baskı yarattığını ve konut yatırımları gibi hanehalkı tüketim giderlerindeki büyümenin çok yavaş olduğunu sözlerine ekledi.

Ekonominin ve istihdamın trendin altında büyüyeceği beklentisiyle işsizlik oranının gelecek yılın sonlarında kademeli olarak yüzde 4,5 civarına yükselmesi tahmin ediliyor.

Enflasyonun makul seviyelere indirilmesinin kurulun önceliği olmaya devam ettiğini ifade eden Lowe, “Yüksek enflasyon herkesin hayatını zorlaştırmakta ve ekonominin işleyişine zarar vermektedir. Tasarrufların değerini aşındırır, hane bütçelerine zarar verir, işletmelerin planlama ve yatırım yapmasını zorlaştırır ve gelir eşitsizliğini kötüleştirir. Ve eğer yüksek enflasyon insanların beklentilerine yerleşirse, bunu daha sonra düşürmek çok maliyetli olur. Bu da daha yüksek faiz oranlarına ve işsizlikte daha büyük bir artışa neden olur.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın