Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya, Çin ile Ticari Bağların Normalleşmesini İstiyor

Avustralya, Çin'e ihraç ettiği bazı ürünlere uygulanan gümrük vergilerinin kaldırılmasını isterken, ticari bağların ancak bu şekilde düzeleceğini bildirdi.
Avustralya, Çin ile Ticari Bağların Normalleşmesini İstiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avustralya ile Çin arasındaki ilişkiler, 2020 yılında Çin’de ilk Covid vakalarının görülmesiyle bozulmaya başlamıştı. Avustralya, Covid-19 salgınının kökeninin araştırılması için Dünya Sağlık Örgütü’ne başvurduktan sonra, Çin tepki olarak Avustralya’dan et ithalatını durdurmuş ve arpa ithalatında yüzde 80 gümrük tarifesi uygulayacağını açıklamıştı.

Diplomatik gerilimlerin zirve yaptığı 2020 ve 2021 yıllarında şaraptan kırmızı ete, ıstakoz ve keresteye kadar Avustralya’nın çeşitli ithalatına vergi getirildi. Pekin hükümeti bu ayın başlarında Avustralya’dan arpa ithalatına uygulanan kısıtlamaları kaldırdı.

Avustralya’nın ticaretten sorumlu bakan yardımcısı Tim Ayres ise son yaptığı açıklamada Avustralya’nın Çin ile ticari bağların normalleştirilmesini istediğini ancak Pekin’in önce kalan ticaret kısıtlamalarını kaldırması gerektiğini söyledi.

Kısıtlamalar Kalkmadıkça İlişkiler Normale Dönemez

“Avustralya hükümeti de Çin ile ticaretin normale döndüğünü ve genel anlamda istikrara kavuştuğunu görmek istiyor.” diyen Ayres, tüm bu engeller ortadan kaldırılıncaya kadar ticaretin normale döndüğünü söylemenin mümkün olmadığını ifade etti.

Kısıtlamalardan önce İki ülke arasındaki arpa ticareti bir zamanlar yaklaşık 1,5 milyar Avustralya doları değerindeydi.

GCM Yatırım Banner

“Bu engellerin Çin’e yapılan bir dizi ithalatın önüne konulmaya devam edilmesi kesinlikle Çin iş dünyasının çıkarına değil” şeklinde bir yorum yapan yetkili isim iş dünyasının kurallara dayalı ticaret yaklaşımına duyulan güven olduğunu görmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.