Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’nın Ekonomi Tahminlerinde Savaş Karamsarlığı!

Avrupa Komisyonu, AB'nin büyüme görünümünü aşağı, enflasyon tahminini ise yukarı yönlü revize etti. Rus işgalinin ekonomik direnci test ettiği söylenirken tahminler karamsar...
Avrupa’nın Ekonomi Tahminlerinde Savaş Karamsarlığı!
HABER GİRİŞ

Avrupa Komisyonu (European Commission), bugün yeni ekonomik tahminlerini yayımladı. Rapora damga vuran 24 Şubat’ta başlayan ve devam eden Rusya’nın Ukrayna’yı işgali oldu. Rus işgalinin Avrupa Birliği’nin (AB) ekonomik direncini test ettiğini söyleyen kurum, pandeminin ekonomik etkilerinden kurtulurken yeni zorluklar ortaya çıkardığını belirtti.

Savaşın emtia fiyatları üzerindeki yukarı yönlü etkisine dikkat çekilirken yenilenen arz kesintilerine ve artan belirsizliğe neden olduğu ve daha önce azalması beklenen büyümeye yönelik önceden var olan karşı rüzgarları şiddetlendirdiği söylendi.

Bu durum, Avrupa Komisyonu’nun AB’nin büyüme görünümünü aşağı, enflasyon tahminini ise yukarı yönlü revize etmesine neden oldu.

Savaş Etkisi: Avrupa Birliği’nin Büyüme Görünümü Düşürülürken Enflasyon Tahmini Yükseltildi!

Avrupa  Ekonomi Tahminleri
KAYNAK: European Commission

AB GSYİH’sinin (gayri safi yurt içi hasıla) karantina sonrası yeniden açılışların etkisi ve pandemi sırasında büyümeyi desteklemek için alınan güçlü politika eylemi sayesinde tahmin ufku boyunca pozitif bölgede kalması beklenirken tahminler düşürüldü.

Hem AB’de hem de Euro Bölgesi’nde reel GSYİH büyümesinin 2022’de sırasıyla yüzde 2,7 ve yüzde 2,3 olacağı öngörüldü.

GCM Yatırım Banner

Kış tahminlerinde kurum 2022’de AB ve Euro Bölgesi için yüzde 4 büyüme bekliyordu. Diğer taraftan küresel ekonomi için 2022 büyüme tahminleri yüzde 3,2 ve yüzde 3,5 olarak verildi.

Küresel ve AB ekonomilerine en büyük darbenin enerji emtia fiyatları üzerinden geldiği söylenirken gıda ile diğer temel mal ve hizmetlerdeki yukarı yönlü belirsizliğin de etkili olduğu belirtildi.

Savaşın yol açtığı lojistik ve tedarik zinciri kesintileri ile geniş bir hammadde yelpazesi için artan girdi maliyetlerinin Çin’in bazı bölgelerinde halen uygulanan şiddetli COVID-19 kapanmalarının neden olduğu küresel ticaretteki sıkıntıları artırdığı aktarıldı.

Avrupa için 2022 Enflasyon Tahmini Yüzde 6,1

Avrupa Komisyonu, enflasyonun 2021’in başından bu yana arttığını ve Euro Bölgesi’nde gösterge enflasyonun Nisan’da yüzde 7,5’e yükselerek rekor kırdığını anımsattı.

Bu yıl için enflasyon tahminlerini sert yükselten kurum, Euro Bölgesi’nde enflasyonun 2022’e yüzde 6,1 olacağını öngördü. 2023’te ise yüzde 2,7’ye gerileyeceğini tahmin etti. Önceki tahminde 2022 için yüzde 3,5 enflasyona işaret edilmişti.

Öte yandan enflasyonun yüzde 6,9’luk zirveyi, bu yılın ikinci çeyreğinde görmesinin beklendiği belirtildi. AB için enflasyonun 2021’deki yüzde 2,9’dan 2022’de yüzde 6,8’e çıkması ve 2023’te yüzde 3,2’ye gerileyeceği tahmin edildi.

Ortalama çekirdek enflasyonun 2022 ve 2023’te hem AB hem de Euro Bölgesi’nde yüzde 3’ün üzerinde olmasının beklendiği söylendi.

Son tahminlerini geçen ay yayımlayan IMF gibi Avrupa Komisyonu da ekonomik aktivite ve enflasyon tahminine yönelik risklerin, büyük ölçüde savaşın gelişimine ve özellikle de enerji piyasaları üzerindeki etkisine bağlı olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.