Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’daki Şirketler Küçülüyor: BASF 2600 Kişiyi İşten Çıkaracak

Küresel çapta patlak veren enerji krizi, enflasyon ve diğer sorunlar şirketleri küçülmeleri yönünde baskılıyor. BASF, 2600 kişiyi işten çıkaracak. İşte detaylar;
Avrupa’daki Şirketler Küçülüyor: BASF 2600 Kişiyi İşten Çıkaracak
HABER GİRİŞ

Avrupa’nın en güçlü ekonomisi Almanya’da kimya şirketi olan BASF, Rusya-Ukrayna savaşının tetiklediği birçok krizden etkilenen şirketler arasında yer aldı. Enerji krizleri, enflasyon ve diğer faktörlere karşı direnç gösteremeyen şirketler toplu işten çıkarma planlarını duyuruyor. BASF, 2600 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada Avrupa’daki yüksek ham madde ve enerji maliyetlerine dikkat çekerek artan fiyatlar, enflasyon ve pandeminin getirdiği sonuçlar nedeniyle ortaya çıkan belirsizliğin hala devam ettiğini duyurdu.

Bu kapsamda 2023’te kazançlarda daha fazla düşüş olacağı tahmin ediliyor. Şirketten yapılan açıklamada 2600 kişinin işine son vereceğini, hisse geri alımlarını durduracağını ifade etti.

BASF, 2023 yılı için faiz ve vergi öncesi düzeltilmiş kazancının (FAVÖK) 6,9 milyar eurodan 4,8 – 5,4 milyar Euro arasında düşeceğini iletti.

Şirketin İcra Kurulu Başkanı Martin Brudermueller, Avrupa’nın rekabet gücünü, uzun izin süreçlerini ve yüksek maliyetleri kapsayan aşırı düzenlemelerden büyük zarar gördüğünü söyledi.

GCM Yatırım Banner

Amazon, Spotify, IBM, Goldman Sachs, Salesforce, Twitter, Royal Mail, Credit Suisse, SAP, Paypal gibi dünyanın en büyük şirketleri de geçtiğimiz süreçlerde işten çıkarma kervanına katılarak açıklamalar yapmıştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın