Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’da Tüketici Güveni Ekim’de Dipten Döndü

Avrupa’nın önemli verilerinden tüketici güveni, Ekim’de bir miktar düzelmenin sinyallerini verdi. Dipten dönen okumanın detayları haberde;
Avrupa’da Tüketici Güveni Ekim’de Dipten Döndü
HABER GİRİŞ

Rusya’ya uygulanan yaptırımlarla birlikte resesyon endişelerinin arttığı Euro Bölgesi’nde tüketici güveni dipten döndü. Bugün açıklanan ön tahminlere göre Ekim’de Euro Bölgesi tüketici güveni, eksi 27,6’ya yükseldi.

Böylelikle eksi 30 tahminlerinden iyi gelirken Eylül’deki tüm zamanların düşük seviyesinden de toparlandı. Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan istatistiklere göre Avrupa Birliği’nde (AB) ise tüketici güveni 0,6 puan artarak eksi 29’a yükseldi.

Avrupa’da Tüketici Güveni Ekim
KAYNAK: Avrupa Komisyonu

Dolayısıyla yılın 10. ayında AB’de 0,6 puan ve Euro Bölgesi’nde 1,2 puan yükseliş oldu. Ancak toparlanmaya rağmen okumalar, tüm zamanların en düşük seviyelerine yakın kaldı.

Eylül 2022’de Ekonomik Duyarlılık Göstergesi (ESI) hem AB’de (-3,5 puan ile 92,6’ya) hem de Euro bölgesinde (-3,6 puan ile 93,7’ye) dik düşüşünü sürdürdü.

Rapora göre bu ayın tüketici güven göstergesi okuması, 25 AB ülkesinden (Romanya ve Avusturya hariç tümü) gelen tüketici anketi verileri temelinde hesaplandı. Aynı zamanda toplam özel nihai tüketim harcamalarının yüzde 95’ini (AB) ve yüzde 97’sini (Euro Bölgesi) kapsadığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.