Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa’da Sanayi Üretimi Yıllık Bazda Sert Geriledi

Açıklanan resmi verilere göre AB’de ve Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi bir yıl öncesine kıyasla beklenenden daha fazla düşüş gösterdi.
Avrupa’da Sanayi Üretimi Yıllık Bazda Sert Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Bürosu (Eurostat), Mayıs 2023 dönemine ait sanayi üretim verilerini yayımladı. Buna göre hem Euro Bölgesi hem de Avrupa Birliği’nde (AB), sanayi üretimi bir önceki aya göre artarken, geçen yılın aynı döne mi ile karşılaştırıldığında düşüş gösterdi.

Yayımlanan verilere göre sanayi üretimi aylık bazda Euro Bölgesi’nde yüzde 0,2, AB’de yüzde 0,1 arttı. Yıllık bazda ise Euro Bölgesi’nde yüzde 2,2, ABD’de yüzde 1,8 oranında düşüş gösterdi.

Euro Bölgesi için yıllık bazda yüzde 1,2 düşüş, aylık olarak ise yüzde 0,3 artış bekleniyordu. Her iki değişim de beklentileri karşılamadı.

Euro bölgesinde, Nisan 2023’e kıyasla sermaye malları üretimi yüzde 1, ara mallar ve dayanıklı tüketim malları üretimi yüzde 0,5, dayanıksız tüketim malları yüzde 0,3 arttı. Öte yandan enerjide yüzde 1,1’lik düşüş oldu.

AB’de sermaye malları üretimi yüzde 1,0, dayanıksız tüketim malları üretimi yüzde 0,7 artarken, dayanıklı tüketim malları üretimi yüzde 0,4 ve enerji üretimi yüzde 1,8 azaldı.

Verilerin değerlendirildiği üye ülkeler arasında en fazla artış yüzde 7,9 ile Slovenya’da kaydedildi. En büyük düşüş yüzde 4,9 ile İrlanda, yüzde 2,8 ile Litvanya, yüzde 1,2 ile Romanya ve Belçika’da meydana geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu