Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’da Karbon Emisyonu Son 15 Yılın Zirvesinde

Avrupa'da 2022 yaz aylarında etkili olan yangınlar, yüksek karbon emisyonuna neden olurken, binlerce hektarlık alan tahrip oldu. Detaylar haberde...
Avrupa’da Karbon Emisyonu Son 15 Yılın Zirvesinde
HABER GİRİŞ

Avrupa’da yüksek sıcaklıklar ve kurak koşullar nedeniyle bu yaz çıkan orman yangınları, çevreyi ve iklimi büyük çapta etkiledi. Avrupa Birliği (AB) uydu verilerine göre yangınlar, son 15 yılın en yüksek karbon emisyonuna neden oldu.

Copernicus Atmosfer İzleme Servisi (CAMS) 1 Haziran- 31 Ağustos tarihleri arasında AB’de ve İngiltere’de 6,4 seviyesinde megaton karbon salınımı olduğunu tahmin etti. Salınımın 2007’den bu yana en yüksek seviyede olduğu  aktarıldı. Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi Fransa’da bu yılın başından 3 Eylül’e kadar 62 bin hektarlık alının tahrip edildiğini paylaştı.

Yaz Yangınları Endişeyi Artırıyor

Bilim insanı Mark Parrington, Avrupa’daki yangınların ölçeğinin yaz boyunca son derece endişe verici olduğunu söyledi.

İklim değişikliği nedeniyle daha yoğun, daha az kontrol edilebilir yangınların olduğu belirtildi. Almanya’da bu yaz görülen orman yangınlarından dolayı yanan alanların miktarı, 2006-2021 ortalamasından daha yüksek seviyeye çıktı.

Orman Yangınları ile Mücadele Çağrısı

Yakın bir zamanda iklim felaketleriyle ilgili yayımlanan raporda, AB liderleri, kontrolden çıkan yoğun alevlerin riskini azaltmak için orman yangınlarıyla mücadele yaklaşımlarını değiştirme konusunda çağrıda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bir Avrupa Komisyonu sözcüsü durumu ele almak için arazi yönetimi mevzuatında birkaç değişiklik yapılmasını önerdi.

Sözcü bu değişikliği sel, kuraklık ve sıcak hava dalgaları gibi doğal afetlerin etkisini azaltma ve hafifletme çabaları için kilit bir araç olarak nitelendirdi.

Bu açıklamaların öncesinde geçtiğimiz aylarda Avrupa’da orman yangınları yaşanmıştı. Yangınlar Yunanistan’da, Fransa’da, İspanya’da, Türkiye’de, İtalya’da, İngiltere’de ve Portekiz’de görülmüştü. Bilim adamları iklim değişikliğinin, orman yangınlarının etkisini arttırdığını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.