Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Ortak Gaz Alımı İhalesi için Teklifleri Aldı

Avrupa, ortak gaz alımı mekanizmasında İhaledeki fiyatların alıcı ile satıcı arasında belirleneceğine dikkat çekerek detayları paylaştı. Ayrıntılar haberde;
Avrupa Ortak Gaz Alımı İhalesi için Teklifleri Aldı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki enerji şirketleri Rus gazının arz tehdidi oluşturduğu gerekçesiyle yürüttükleri çalışmaların ardından yeni mekanizma ile ortak doğal gaz alımı yapma kararı almıştı. AB, üye ülkelerin ortak doğal gaz alımı için kurdukları yeni mekanizma çerçevesinde ilk teklifleri topladı.

Avrupa’daki enerji şirketlerinin ilk defa birlikte doğal gaz alımı girişimine ilişkin AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic tarafından Brüksel’de basın toplantısı düzenlendi.

Ortak gaz alımı kararına piyasaların olumlu tepki verdiğini savunan Sefcovic, güvenilir uluslararası tedarikçilerin AB’nin toplam 11,6 milyar metreküplük gaz talebine 13,4 milyar metreküpü aşan arz teklifinde bulunduklarını kaydetti.

Söz konusu teklifin önemli bir başarı olduğunu ifade eden Sefcovic, Avrupa ülkelerinin gelecek kış döneminde gaz depolarını birlikte doldurmaya çalışacağını söyledi.

Toplu Talebe 25 Tedarikçi Teklif Verdi

Avrupa’nın toplu talebine teklif veren 25 tedarikçiye teşekkür ederek, gaz hizmet sağlayıcısının en cazip teklifleri müşteri talepleri ile eşleştirdiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Toplam 10,9 milyar metreküplük bir hacmin eşleştirildiğini paylaşarak, bunun yaklaşık yüzde 20’sinin sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), yüzde 80’inin ise boru hattı gazı olduğunun bilgisini verdi.

AB ortak gaz alım mekanizmasına 110’dan fazla şirketin katıldığını dile getiren Sefcovic, sisteme katılanların eşleştirme sonuçları hakkında bilgilendirildiğini ve sözleşme görüşmelerine başlanacağını belirtti.

Komisyonun toplayıcı ve eşleştirici rolünü üstlendiğini paylaşarak, bu aşamada ilgili tarafların anlaşmalarının Haziran’ın ikinci yarısında tamamlayacağına işaret etti.

İhaledeki fiyatlarınsa alıcı ile satıcı arasında belirleneceğini söyleyen Sefcovic, doğal gaza ödenecek tutarı açıklayamayacağına dikkat çekti.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde AB’nin geçen hafta ilk gaz alım ihalesini başlattığını anımsattı. Avrupa’dan 77 şirketin Mayıs 2024’e kadar toplam 11,6 milyar metreküp gaz alımı için talepte bulunduğunu kaydetti.

Rusya-Ukrayna savaşı öncesinde Avrupa yılda yaklaşık 400 milyar metreküp doğal gaz tüketiyordu. Rusya ise Avrupa’nın en büyük doğal gaz tedarikçisi konumundaydı.

Savaşın başlamasıyla Avrupa Rusya’ya yönelik bir takım yaptırımlar uyguladı. Yaptırımların ardından Rusya’dan Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatı büyük ölçüde kesildi ve enerji krizi yaşanmaya başladı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın