Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Merkez Bankası/Nagel: Faiz Artırımlarına Ara Verilmemeli

Avrupa Merkez Bankası’ndan Nagel, rekor faiz artırımlarına rağmen daha fazlasının gerekli olduğunu savundu. Öne çıkanlar haberde...
Avrupa Merkez Bankası/Nagel: Faiz Artırımlarına Ara Verilmemeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bankacılık krizi endişelerini göz ardı ederek faiz artırımını sürdüren Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) daha fazla sıkılaşma sinyalleri geliyor. ECB üyelerinden Almanya Merkez Bankası Başkanı Joachim Nagel, bugünkü konuşmasında hızlı ücret artışı halihazırda yüksek enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturduğundan, faizin daha da yükseltilmesi ve bilanço küçültmenin hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Nagel’in yorumları, ECB’nin geçen hafta yaptığı son 50 baz puanlık faiz artırımın üzerine geldi.

Avrupa Merkez Bankası, faiz oranlarını geçen yıl içinde rekor hızda artırırken bankacılık çöküşlerinin ardından politikayı daha da sıkılaştırma kararlılığı, sorgulanmaya başladı.

Ancak Nagel, Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da ortalama yüzde 6 civarında seyreden enflasyonun ECB’nin yüzde 2’lik hedefine geri dönmesi çok uzun süreceğinden, ara verilmesinin uygun olmadığını açıkça belirtti.

“Ücretlerdeki gelişmelerin, yüksek enflasyon oranlarının hakim olduğu dönemi uzatması muhtemeldir. Diğer bir ifadeyle enflasyon daha kalıcı hale gelecek.” dedi.

Yalnızca dokuz ay içinde, kilit faiz oranlarının 350 baz puan artırıldığını belirterek şöyle devam etti:

GCM Yatırım Banner

“Enflasyon öngörüldüğü gibi gelişirse, bence bu artırım dizisinin sonu anlamına gelmemeli. Enflasyonun zamanında yüzde 2’ye düşürülmesi için politika faizlerinin yeterince kısıtlayıcı seviyelere yükseltilmesi gerekecektir. Aynı şekilde, kalıcı fiyat istikrarını sağlamak için gerekli olduğu sürece politika faizlerini yeterince yüksek tutmalıyız.”

Şu ana kadar tablonun net odluğunu belirten Nagel, “enflasyonla mücadeleyi henüz kazanmış değiliz” vurgusuyla şahin konuşmasını sonlandırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın