Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Kışa Hazırlanıyor: Gaz Depolamada Anlaşmaya Varıldı

Rusya’ya bağımlılığı azaltmak için çabalarını sürdüren Avrupa Birliği, gaz depolama konusunda anlaşmaya vardı. Detaylar haberde;
Avrupa Kışa Hazırlanıyor: Gaz Depolamada Anlaşmaya Varıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonucunda alınan yaptırım kararları, küresel petrol ve gaz piyasalarında sarsıntı yaratırken durumdan en kötü etkilenen Avrupa oldu.

Bu, Avrupa’nın enerjide Rusya’ya büyük ölçüde bağımlılığından kaynaklanırken Avrupa Komisyonu dün Rus bağımlılığına karşı planını duyurdu. Bugün ise AB’nin gaz depolama konusunda anlaşmaya vardıkları açıklandı.

AB Gaz Depolama Anlaşmasıyla Kışa Hazırlanıyor!

Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi, AB’deki gaz depolama kapasitelerinin kış mevsiminden önce doldurulmasını sağlamak için geçici anlaşmaya vardı. Buna göre Avrupa gaz depolama politikasının, üye devletlerin Ukrayna’daki savaş kaynaklı güvenilmez arz nedeniyle önümüzdeki kış için gaz depolama paylaşımına izin vereceği bildirildi.

Önerilen düzenlemenin gaz depolamasının bir dayanışma ruhu içinde üye ülkeler arasında paylaşılabilmesini sağlayacağı belirtildi. Depolama tesisleri olmayan üye devletlerin, diğer üye devletlerdeki gaz depolama rezervlerine erişebileceği vurgulandı.

AB’nin amacı Rusya’dan gelen güvenilmez gaz arzı ve önceki yıllara kıyasla bu kış boyunca özellikle düşük seviyede gaz depolamaları nedeniyle gaz depolamasını artırmak.

Geçici anlaşmaya varılan düzenlemeyle, üye devletlerin topraklarındaki yeraltı gaz depolarının 2022/2023 kışından önce kapasitelerinin en az yüzde 80’ine ve sonraki kış dönemlerinden önce yüzde 90’ına kadar doldurulması gerektiğine karar verildi.

Aynı zamanda AB’nin 2022’de yeraltı gaz depolama kapasitesinin yüzde 85’ini toplu olarak doldurmaya çalışacağı bilgisi verildi. Doldurma yükümlülüğü, önemli depolama kapasitesine sahip bazı üye ülkeler üzerinde orantısız bir etkiden kaçınmak için üye devletlerin son beş yıldaki yıllık gaz tüketiminin yüzde 35’i ile sınırlı olacak.

Geçici anlaşma ayrıca üye devletlerin tesislerde depolanan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) veya alternatif yakıt stoklarını sayarak yüzde 90 hedefini kısmen karşılayabilmesini şart koştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%