Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa İlaç Ajansı Maymun Çiçeği için Aşı Önerdi

Avrupa İlaç Ajansı, çiçek hastalığında kullanılan Imvanex aşısının maymun çiçeği hastalığı için geliştirilmesini istedi. İşte detaylar,
Avrupa İlaç Ajansı Maymun Çiçeği için Aşı Önerdi
HABER GİRİŞ

Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) İnsan Kullanımı için Tıbbi Ürünler Komitesi (CHMP), bugün yaptığı duyuruda çiçek hastalığı aşısı olarak kullanılan Imvanex’in endikasyonlarının, kişileri maymun çiçeği hastalığından koruyacak şekilde genişletilmesini tavsiye etti.

İlacın çiçek hastalığının önlenmesi için 2013’ten beri Avrupa Birliği’nde (AB) onaylı olduğu söylendi. Ayrıca maymun çiçeği virüsü ile çiçek hastalığı virüsü arasındaki benzerlik nedeniyle maymun çiçeği için potansiyel bir aşı olarak kabul edildi.

Pazarlama izninin Bavarian Nordic A/S’ye ait olduğu eklendi.

CHMP, Imvanex ile aşılanmış insan dışı primatlarda maymun çiçeği virüsüne karşı koruma gösteren birkaç hayvan üzerine bu tavsiyeyi elde ettiğini bildirdi.

Maymun çiçeğine karşı aşının etkinliğini doğrulamak için şirket, Avrupa’da devam eden maymun çiçeği salgını sırasında gerçekleştirilecek gözlemsel bir çalışmadan veri toplayacağını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Kurum ilacın güvenlik profilinin hafif ve orta dereceli yan etkilerde olumlu olduğu ve yararlarının oluşacak risklerden daha büyük olacağı sonucuna varıldığını iletti.

CHMP Imvanex’in çiçek hastalığına benzer ve başka hafif semptomlara yol açan hastalıklara karşı insanları korumanın mümkün olabileceğini ifade edip aşı için yetkilendirme tavsiye etti.

Yayımlanan bildiride aşının önemi hakkında şu cümleler yer aldı:

“Bir kişiye aşı verildiğinde, bağışıklık sistemi aşıdaki virüsü ‘yabancı’ olarak tanır ve ona karşı antikor yapar. Kişi daha sonra benzer virüslerle temas ettiğinde, bu antikorlar, bağışıklık sisteminin diğer bileşenleri ile birlikte bu virüsleri öldürebilecek ve hastalığa karşı korunmaya yardımcı olacaktır.”

Maymun Çiçeği Nedir ve Nasıl Bulaşır?

Nadir görülen bir virüs olarak tanımlanan maymun çiçeği, çiçek hastalığına benzer özellikler taşıyor. Virüse ilk kez bir maymunda rastlanırken 1970’ten bu yana 10 Afrika ülkesinde salgın görüldü.

Hastalığın, ateş, baş ağrısı, şişlikler, sırt ağrısı, kas ağrısı ve halsizlik gibi belirtileri bulunuyor.

Maymun çiçeğinde, ateşin ardından genellikle yüzde başlayan ve ardından vücuda yayılan su çiçeği benzeri kaşıntılı döküntüler ortaya çıkıyor.

Virüsü taşıyan kişiyle yakın temas halinde bulaşıyor. Bunun yanında, deri sıyrıkları, solunum yolu, gözler, burun veya ağız yoluyla da enfekte olunabiliyor.

Hastalık genellikle su çiçeği gibi hafif belirtilerle birkaç hafta içinde kendi kendine yok oluyor. Ancak daha şiddetli olduğu durumlarda nadiren de olsa ölümle sonuçlanabiliyor. Tedavisi olmayan maymun çiçeği virüsünün aşılar ile kontrol altına alınabileceği bildiriliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.