Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Geri Adım Attı Putin’in Tehditleri İşe Yaradı

Avrupa Birliği’nde son aylarda Rus gazına tavan fiyat uygulanması için bir hareketlilik vardı. Ancak Putin’in tehditlerine tepkisiz kalamadılar. İşte detaylar,
Avrupa Geri Adım Attı Putin’in Tehditleri İşe Yaradı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) yetkilileri, yüksek enerji maliyetlerini ve faturalarını azaltmak için uzun süredir Rus gazına tavan fiyat uygulamak için görüşmeler gerçekleştiriyor. Rusya’nın savaşta kullandığı finansmana zarar vermek amacıyla değerlendirilen uygulama için fikir ayrılığı bulunuyordu. Bazı yetkililer fiyat sınırının uzun vadede yararlı olabileceğini söylerken bazıları da fiyatların ve faturaların daha da artmasına yol açabileceğini aktarıyordu.

Fiyat Sınırı Yok Ama Vergi Var

Guardian tarafından görülen bir Avrupa Birliği taslağında, Rus gazına yönelik herhangi bir fiyat sınırının olmadığı belirtildi. Rusya-Ukrayna savaşından dolayı petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki ani yükseliş, fosil yakıt şirketlerinin kârlarını muazzam şekilde artırmıştı. Taslakta yer alan bilgilere göre Rus gazına fiyat sınırı uygulanmayacak ama fosil yakıt şirketlerinin gelirlerindeki vergiler artacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus gazına tavan fiyat koyan ülkelere tedariki keseceklerini ve bu ülkelere ihracatı durduracaklarını söylemişti. Ayrıca, yine enerji ihracatına yönelik bir sınır uygulaması olursa Avrupa’nın donmasına izin vereceğini duyurmuştu.

Bazı analistler fiyat sınırı ile ilgili hamlenin piyasaları daha da kötü bir duruma getireceğini, fiyatları daha da artıracağını söylüyordu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, fiyat sınırı ile ilgili gelişmelerin sağlandığını ve önemli bir ilerleme kaydedildiğini belirtmişti. Ancak geçtiğimiz günlerde bir araya gelen AB Enerji Bakanları, konuyla ilgili tekliflere sessiz kalmayı tercih etmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın