Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa’dan Gaz ve Nükleer Yatırımlar için Kritik Karar

Avrupa Parlamentosu’ndan, birliğin doğal gaz ve nükleer yatırımları sürdürülebilir olarak tanımlana önerisiyle ilgili karar çıktı. Detaylar haberde;
Avrupa’dan Gaz ve Nükleer Yatırımlar için Kritik Karar
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği’nin (AB), gaz ve nükleer yatırımları sürdürülebilir olarak sınıflandırılması önerisine onay çıktı.

Avrupa Parlamentosu’ndan (AP) çıkan onay, gaz ve nükleer santrallere yapılan yatırımları iklim dostu olarak nitelendiren AB’ye destek verdi.

AB’nin önerisiyle ilgili oylama, bugün gerçekleşti. Mevcut 639 milletvekilinden 328’i destek verirken, 278’i önerinin engellenmesi yönünde oy kullandı. Geriye kalan 33 milletvekili çekimser kaldı.

Avrupa Birliği’nde yer alan 27 ülkeden 20’i gaz ve nükleer yatırımların yeşil etiket almasına karşı çıkmazsa bu önerinin yasallaşacağı öngörüldü.

Öneriyle birlikte gelecek yıldan itibaren AB “taksonomisi” düzenlemesine, gaz ve nükleer santrallerini ekleyecek. Bu sayede yatırımcıların söz konusu tesislerdeki yatırımları yeşil olarak tanımlamasına ve pazarlamasına olanak tanınacak.

AB’ye Üye Ülkeler Karara Tepki Gösterdi

Avusturya ve Lüksemburg hükümetleri öneri yasalaşırsa AB’yi dava etmekle tehdit etti. Danimarka ve diğer ülkeler AB’nin gazı yeşil olarak etiketlemesi halinde iklim değişikliğiyle mücadeledeki güvenilirliğini baltalayacağı konusunda uyardı. Ayrıca Fransa ve Polonya bu öneriyi destekledi.

Milletvekilleri, bu yasanın finansal piyasaları nasıl etkileyeceği konusunda değerlendirmede bulundu. Bazı milletvekilleri gaz ve nükleer projelerin “yeşil” statüsü reddedilirse daha yüksek sermaye maliyetleriyle karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu