Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Piyasaları FED’in Zayıflayan Faiz İndirimi Beklentileri ile Geriliyor

Avrupa hisse senedi ve endeksleri, FED'in Temmuz toplantısında faizleri indirip indirmeyeceği konusundaki fiyatlamasına devam ediyorlar.
Avrupa Piyasaları FED’in Zayıflayan Faiz İndirimi Beklentileri ile Geriliyor
HABER GİRİŞ

Avrupa piyasalarında, bölgedeki ülkelerin sorunları yatırımcıların ilgi alanına girmiyor. Bir süredir FED ve ticaret gerginliklerini fiyatlayan Avrupa piyasaları, dün ABD tarım dışı istihdam verilerinin beklenenden daha fazla artışı ile yükseliş kaydetmişti. Geçen hafta ise FED’in faiz indirimi beklentilerine karşın Trump’ın tarife tehditlerini fiyatlandırmıştı.

Avrupa borsaları bugünkü işlemlerde, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranını düşürmesine yönelik beklentilerin zayıflamasını değerlendiriyor.

Avrupa FED ile ZayıflıyorPan Avrupa Stoxx 600 endeksi sabah oturumu boyunca yüzde 0,7 oranında geriledi. Otomobil kimyasalları sektörüne ait hisse senetlerinin her biri negatif bölgede işlem görürken, yüzde 2,2 oranında değer kaybı gözlendi.

Piyasalar, Haziran ayında şaşırtıcı bir şekilde ABD iş büyümesinin ardından FED’in Temmuz ayı sonuna kadar büyük bir faiz indirimi sağlayacağı yönündeki beklentileri zayıflatmasıyla mücadele ediyor. Asya piyasalarındaki düşüşü izleyen Avrupa’da da kayıplar dikkat çekiyor.

Hong Kong Lideri Carrie Lam’ın yapmış olduğu açıklamalar ile Hang Seng endeksi yüzde 0,8 oranında gerileme kaydetti.

Carrie Lam, Hang Seng Endeksini DüşürdüCarrie Lam, Hong Kong’da protestolar devam ederken, bugün düzenlenen bir basın konferansında iade tasarısının öldüğünü dile getirdi. Lam’ın bu açıklamalarının ardından Hang Seng endeksinde görülen düşüşler, önce Asya piyasalarında ardından Avrupa’ya yayıldı. FED beklentileriyle birlikte düşüşler Avrupa’da hızlanmış oldu.

Kurumsal haberlerde ise Deutsche Bank’ın dün açıkladığı yeniden yapılanma planı dikkat çeken ilk noktayı oluşturuyor. Deutsche Bank, New York, Londya, Sidney ve Tokyo’daki ofislerinden elemanlarını işten çıkarmaya başladı. Bankanın hisse senetleri bu duyumlarla birlikte bugünkü işlemlerde yüzde 5,6 oranında değer kaybı gösteriyor.

GCM Yatırım Banner
Alman kimyasal devi BASF, yılın ikinci çeyreği için kâr düşüşüne işaret ederek hisselerinin bu sabah yüzde 6 düşmesine neden oldu.

BASF Hisseleri Yüzde 6 DüştüBASF tarafından yapılan uyarılar, Bayer’in yan şirketi Covestro’yu da etkiledi. Diğer tarafta ise Britanya’nın Londra merkezli şirketi Melrose Industries hisseleri yüzde 6,7 oranında düşüş gösterdi. Reuters raporuna göre; bunun nedeni yatırımcıların şirketi doğrudan etkileyen hiçbir haberi bildirmemesi için yaşanan sorunlar.

Bazıları ise Melrose Industries’in düşüşünde, BASF’in otomatik yavaşlama uyarısının bir faktör olabileceğini iddia ediyor. Çünkü BASF, Melrose’un sahip olduğu GKN’nin en büyük müşterilerinden birisidir. Melrose ise düşük performans gösteren işletmelerin satın alınması ve geliştirilmesi konusunda uzman bir şirkettir.

Danimarkalı Danske Bank ise 2019 yılına ait kazanç tahminini ikinci kez düşürdü ve hisseleri yüzde 3,8 değer kaybetti.

Danske Bank Kazanç Tahminini DüşürdüZor durumdaki Danske Bank, ağırlıklı olarak kara para aklama maliyetlerini de düşürdü. İngiliz çevrimiçi süpermarketi Ocado ise ilk yarı sonuçlarında kendine güvenen bir görünüm oluşturduktan sonra, hisseleri Avrupa’da blue chip endeksinin üstünde, yüzde 5,2 oranında yükseliş kaydetti.

Avrupa piyasalarını etkileyen bir diğer önemli gelişme ise ABD Başkanı Donald Trump’ın, İngiltere Başbakanı Theresa May ve Washington’daki büyükelçisine saldırmasının ardından, diplomatın Trump yönetimini işlevsiz ve beceriksiz olarak adlandırdığı gizli notların sızdırılması oldu. İngiltere bu nedenle Ivanka Trump’tan özür dileyeceğini açıklarken, yatırımcılar uluslararası ilişkilere odaklanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın