Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İlişkilerinin Bozulmasını İstemeyen İngiltere, Sızan Yazışmalar için Özür Dileyecek

İngiltere’nin ABD Büyükelçisi Kim Darroch’un sızan yazışmaları sonrasında Londra, ABD ile ilişkilerini onarmak için hemen harekete geçti. Detaylar aşağıda;
ABD İlişkilerinin Bozulmasını İstemeyen İngiltere, Sızan Yazışmalar için Özür Dileyecek
Yorum

İngiltere’nin ABD Büyükelçisi Kim Darroch’un, Trump yönetimini, “beceriksiz, işlevsiz” gibi terimlerle ifade ettiği e-maillerinin basına sızmasının ardından ikili ilişkilerinin bozulmasını istemeyen Londra, hemen harekete geçti. Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox Pazartesi günü yaptığı açıklamada Kim Darroch’un Pazar günü yayınlanan yazışmalarının ABD-İngiltere ilişkilerine zarar verebileceğini söyledi.

Sonuçta Kim Darroch’un Mail on Sunday gazetesine sızan yazışmalarında, Beyaz Saray’ın bölünmüş yapısı ve Başkan Trump’ın kariyerinin rezaletle sona erebileceği gibi ifadeler yer alıyordu.

Kim Darroch Trump Yönetimi Beceriksiz Yazışmalarda Trump’ın bir şey söyleyip tamamen tersini yapma riski olduğuna da dikkat çeken Darroch, onunla iletişim kurmak için düşüncelerin açıkça söylenmesi gerektiğini öne sürmüştü. Ayrıca Trumpın hayatının çoğunu skandallarla geçirse de her zaman ayakta kaldığını belirterek onun tamamen gözden çıkarılmaması gerektiğine işaret etmişti. Darroch ayrıca; “Bu yönetimin ciddi bir şekilde normalleşeceğine, işlevsizliğinin azalacağına, daha az belirsiz ve diplomatik anlamda daha az beceriksiz ve sakar olacağına çok da inanmıyoruz” dedi.

Liam Fox Pazartesi günü, İngiltere’nin sızıntıdaki utancını onarmak için acele etti ve şu anki Washington ziyaretinde Trump’ın kızı Ivanka Trump’tan özür dileyeceğini söyledi.

ABD İlişkilerinin Bozulmasını İstemeyen İngiltere, Sızan Yazışmalar  için Ivanka Trump’tan Özür Dileyecek“Devlet memurlarımızın ya da politik unsurlarımızın, sahip olduğumuz beklentilere ya da ABD’nin beklentilerine uyan bir şekilde cevap vermediği için özür dilerim” sözleriyle devam etti.
E-mail sızıntılarını kötü niyetli olarak nitelendiren Liam Fox, bunun ilişkinin zarar görmesine yol açabileceğini ve daha geniş güvenlik çıkarlarını etkileyebileceğini dile getirdi.

Başkan Donald Trump ise sızan e-maillerin ardından, “Büyükelçi İngiltere’ye iyi hizmet etmedi. Bunu söyleyebilirim. Biz de bu adamın büyük hayranları değiliz. Yani anlıyorum, onunla ilgili bazı şeyler söyleyebilirim ama zahmet etmeyeceğim” diye konuştu. İngiltere Dışişleri Bakanlığı da Pazar günü yaptığı açıklamada sızıntıyı inkar etmeyerek Darroch gibi diplomatların samimi görüşler vermesi gerektiğini bildirdi.

“İngiliz halkı, büyükelçilerimizden bakanlarımıza ülkelerindeki politikaların dürüst ve yalın bir değerlendirmesini yapmalarını bekler. Onların görüşleri bakanların ya da hükümetin görüşleri olmak zorunda değildir. Tabii ki, böyle bir tavsiyenin bakanlar ve memurlar tarafından doğru şekilde ele alınmasını bekleriz ve büyükelçilerimizin tavsiyelerini sunmaları ve bunun için gizli kalmaları önemlidir. Washington’daki ekibimiz Beyaz Saray ile güçlü ilişkilere sahip ve bunun, böyle zararlı davranışlara karşı koyacağından şüphemiz yok” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu