Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Birliği’nden Türkiye Dahil 7 Ülkeye Afet Desteği

AB, doğal ve insan kaynaklı afetlerle mücadelede acil tıbbi müdahale ekibi kurulması için Türkiye ile AB üyesi 7 ülkeye tahsis edilecek bütçeyi açıkladı. İşte detaylar;
Avrupa Birliği’nden Türkiye Dahil 7 Ülkeye Afet Desteği
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından yapılan açıklamayla doğal afetlerle mücadele kapsamında acil tıbbi müdahale ekibi kurulması için Türkiye ve 7 AB üyesi ülkeye 106,2 milyon euro tahsis edileceği duyuruldu.

Tahsis edilecek para Türkiye’nin dışında tamamı AB üyesi olan ülkelere verilecek. Söz konusu AB ülkeleri ise Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Portekiz ve Romanya olacak. Bu ülkelerde “rescEU” adı verilen afet mekanizması kapsamında acil tıbbi ekipler kurulacağı bildirildi.

Bahsi geçen girişimle amaçlananın doğal veya insan kaynaklı meydana gelen büyük çaplı afetlerden etkilenen kişilere acil tıbbi desteğin artırılmasının olduğuna dikkat çekildi.

Yapılan açıklamada proje ile 3 acil tıp ekibi cerrahi müdahale ve tıbbi tanı hizmeti verebilecek kapasitenin kurulacağı bildirildi.

Ayrıca 17 özel bakım ekibinden oluşan tıbbi görevliler, yoğun bakım, yanık tedavisi, hasta nakil, ileri tanı, anne ve çocuk desteği, rehabilitasyon, ruh sağlığı desteği, ortopedik tedavi, laboratuvar, oksijen ve telekomünikasyon desteği hizmetleri sunulacağına işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Ekipler Çeşitli Afet Senaryolarına Hazırlıklı Olacak

Acil tıbbi müdahale ekiplerinin kademeli olarak 2024 itibarıyla göreve başlayacağının bilgisi verildi. Ekiplerin çeşitli afet senaryolarına hazırlıklı hale getirileceğinin altı çizildi.

Söz konusu ekiplerin özerk olarak görev yapabileceği ve mevcut sağlık tesislerinin acil durumlarda yetersiz kalması halinde ulusal sağlık sistemlerine destek sağlayacağına da vurguda bulunuldu.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu yeni yapının Avrupa Sivil Koruma Mekanizması havuzundaki 15 acil tıbbi müdahale ekibine tamamlayıcı olarak oluşturulacağı paylaşıldı.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde Türkiye’nin AB mekanizmasına 2015’te katıldığı anımsatıldı. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerden sonra mekanizmayı harekete geçirdiğine işaret edildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın