Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Birliği Yükselen Gaz Fiyatlarını Sınırlandırmak İstiyor

Ukrayna’da başlayan savaş sonrası tırmanan gaz fiyatlarının sınırlandırılması için Avrupa Komisyonu yeni bir öneride bulundu.
Avrupa Birliği Yükselen Gaz Fiyatlarını Sınırlandırmak İstiyor
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş ve ardından gelen yaptırımlar, gaz fiyatlarında güçlü bir artışı beraberinde getirdi. Özellikle yaz aylarında artan fiyatlar, kış yaklaşırken Avrupa’daki tüketicilerin endişelenmesine neden oluyor.

AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, günlük gaz ticareti seviyelerine bir sınır getirilmesini önerdi. Bu yolla haneler için daha yüksek enerji faturalarına yol açabilecek fiyat artışlarının önlenmesi amaçlanıyor.

Yüksek Fiyatlar Kış Öncesi Endişe Yaratıyor

Doğal gaz ticareti için bir Avrupa kriteri olan Hollanda TTF merkezindeki gaz fiyatı 45 eurodan 340 euroya kadar fırladı. Fiyatlar, AB ülkelerinin enerji arzlarını iyileştirmeye yönelik adımlar atması ile geriledi. Daha geniş zaman diliminde bakıldığında fiyatlar halen yüksekliğini koruyor.

Bu durum Avrupa ekonomisi için büyük bir sorun teşkil ediyor. Avrupa doğal gaz fiyatları megavat saat başına 120 euro civarında işlem görüyor.

Üst düzey bir AB yetkilisi yüksek fiyatlı bir küresel gerçeklik içinde olduklarını belirterek, yazın aşırı fiyatların Avrupa ekonomisi ve ​​tüketiciler üzerinde önemli bir etkisi olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Gaz ticareti için getirilmesi planlanan limitlerin geçici olacağı belirtiliyor. Bir diğer AB yetkilisi ise komisyonun piyasaya anlamlı ama zararlı olmayan bir şey yapmak istediğini söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen bu ayın başlarında, doğal gaz için geçici sınır uygulama çağrısı yaptığı açıklamasında, “TTF ile ilgili bir fiyat sınırlamasını, Avrupa’ya ve tüm üye devletlere gaz arzını güvence altına almaya devam edecek şekilde düşünmeliyiz. AB, gaz için herhangi bir bedel ödemeye hazır değil” ifadelerini kullanmıştı.

AB liderleri yeni önerileri görüşmek üzere Perşembe günü Brüksel’de toplanacak. Blok doğal gazın yaklaşık yüzde 40’ını Rusyadan ithal ediyordu. Yaptırımlar ile beraber bu oran yüzde 7’ye kadar geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.