Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Birliği, Ukrayna için 1,59 Milyar Euro Yeni Yardımı Onayladı

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna için yeni yardım paketinin duyurusunu yaptı. Detaylar haberde...
Avrupa Birliği, Ukrayna için 1,59 Milyar Euro Yeni Yardımı Onayladı
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ediyor ve Batılı ülkeler, Ukrayna için yardımlarını sürdürüyor. Avrupa Birliği daha önceki yardımlarının devamı olarak yeni bir paketi onayladı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’ya yardımcı olmak amacıyla 1.59 milyar dolarlık destek paketinin onaylandığını açıkladı.

Avrupa Yatırım Bankası (EIB) tarafından paketin onaylandığını duyuran von der Leyen, bu yardımın 1 milyar eurosunun hemen serbest bırakılacağını ifade etti.

Ukrayna’nın her zaman yanında olduklarını belirten von der Leyen, son yardımın, altyapı inşasında ve hizmetlerin devam etmesi için kullanılacağını belirtti. AB Komisyonu Başkanı geçtiğimiz ay Ukrayna’ya destek sağlamaya devam edeceklerini belirterek, 2022 yılı içerisindeki yardımların 9 milyar euroya kadar çıkacağını söylemişti.

Batılı ülkeler Ukrayna’ya yardımlarını kesintisiz sürdürürken, Rusya’ya bugüne kadar pek çok yaptırım uyguladı. Bu yaptırımların büyük bölümü ise Rusya ekonomisini çökertmeye yönelik oldu.

GCM Yatırım Banner

Rus Gazı AB için Tehdit

Rusya ise Avrupa ülkelerini gazı kesmekle tehdit ediyor. Ursula von der Leyen bu konuyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Rusya’nın gazı kesmesi halinde, bağımlılığı bulunmayan ülkelerin yardım etmesi gerektiğini belirten von der Leyen, dayanışmanın gerekliliğine dikkat çekti.

İç pazarda yaşanacak bir kesintinin, Rusya’dan gaz almayan ülkeleri de etkileyeceğini sözlerine ekledi. AB daha önce Rusya’nın doğal gazı kesmesi ihtimalin karşı acil durum plan teklifini paylaşmıştı. Plana göre üye ülkelerin 1 Ağustos 2022 ile 31 Mart 2023 arasında gaz talebini yüzde 15 azaltması gerekiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.