Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Birliği Milyarderi Tehdit Etti: Kırmızı Çizgiler Var!

İzlendiğini ve özel bilgilerinin paylaşıldığını iddia eden Musk, bazı gazetecilerin hesaplarını askıya almıştı. AB’den tepki gecikmedi. İşte detaylar;
Avrupa Birliği Milyarderi Tehdit Etti: Kırmızı Çizgiler Var!
Yorum

Twitter’ı satın almasıyla gündeme adeta çivi çakan milyarder Elon Musk, verdiği kararlarla gözleri üzerine çekmeye devam ediyor. The New York Times, Washington Post, CNN ve Voice of America gibi medya devlerinde çalışan muhabirlerin hesaplarını askıya alan Elon Musk’a Avrupa Birliği’nden (AB) gelen tepki oldukça sert oldu.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, konuyla ilgili Musk’ın sahibi olduğu platform üzerinden paylaşımda bulunarak söz konusu gelişmeler için “Endişe verici.” dedi.

Jourova, AB’nin Dijital Hizmetler Yasası’nın medya özgürlüğü ve temel haklara saygı gerektirdiğini vurgulayarak, medya özgürlüğü yasasında bunun desteklendiğini, Elon Musk’ın bunun farkında olması gerektiğini paylaştı. Başkan Yardımcısı, “Kırmızı çizgiler var. Yakında da yaptırımlar.” şeklinde konuştu.

Belirtilen yasaya göre internet platformlarındaki kullanıcıların hesaplarının askıya alınması gibi durumlarda uyarıda bulunulması ve gerekçenin sunulması gerekiyor.

Gazetecilerin hesaplarının askıya alınması ile ilgili ve profillerin neden ortadan kaldırıldığına dair Twitter’dan herhangi bir açıklama gelmemişti.

Musk, askıya alma kararıyla ilgili olarak yaptığı bir paylaşımda, söz konusu gazetecilerin kendisinin bulunduğu yer gibi özel bilgilerini paylaştığını söylemişti. Milyarder, “Bütün günü beni eleştirmeniz sorun değil. Ancak gerçek zamanlı konumumu ifşa etmeniz ve ailemi tehlikeye atmanız sorun.” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu