Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Bankasından Türkiye Ekonomisi Yorumu: Endişe Verici

EBRD Başkan Yardımcısı Bowman, Türk ekonomisindeki bazı göstergelerin endişe verici olduğunu söyledi. İşte detaylar;
Avrupa Bankasından Türkiye Ekonomisi Yorumu: Endişe Verici
HABER GİRİŞ

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkan Yardımcısı Mark Bowman, Reuters’a verdiği röportajda Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmelerini paylaştı.  Bowman, Türk şirketlerinin gücünden ve dirençli duruşundan etkilendiklerini, ancak makroekonomik gelişmeler nedeniyle endişeli olduklarını söyledi.

Makroekonomik istikrarın her ülke için kritik önem taşıdığını belirtti ve Türkiye ziyaretinde üst düzey yetkililerle bir araya geldiklerini hatırlattı. Görüşmelerin pozitif ve yapıcı olduğunun altını çizen Bowman, yeni ekonomi yönetiminin attığı adımların kendileri için cesaretlendirici olduğunu, ancak makro politika kredibilitesini tekrardan sağlamak için gereken çok iş olduğunu vurguladı.

“Birçok Vergi Artışı Yapıldı”

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 15’ten yüzde 17,5’e yükselttiğini, parasal sıkılaştırmanın devam edeceği taahhüdünde bulunulduğunu aktardı.

Bütçe açığındaki artış ile mücadele kapsamında birçok vergi artışı yapıldığını söyledi.

“Endişe Verici”

Bowman, Türkiye ekonomisindeki yüksek enflasyona dikkat çekerek rezervlerdeki düşüş gibi dengesizliklerin endişe verici olduğunu ifade etti. Türkiye’deki ekonomik gelişmeleri yakından takip ettiklerini EBRD’nin Türkiye’de 2009 yılından bu yana toplam yatırımı 18 milyar euroyu aştığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Bankanın deprem bölgesine 400 milyon euro finansman sağladığını, bunu en kısa sürede artırmak istediklerini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.