Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avdagiç’ten 2. El Araç İthalatı Yorumu: Çöplüğe Çevirir

İTO Başkanı Avdagiç, ikinci el otomobil ithalatının büyük sorunlar yaratabileceğine işaret etti. İşte detaylar;
Avdagiç’ten 2. El Araç İthalatı Yorumu: Çöplüğe Çevirir
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, otomotiv sektöründeki gidişatı ve ikinci el araç ithalatını değerlendirdi. Avdagiç, ikinci el araç ithalatının büyük sorunlar yaratabileceğine dikkat çekti ve otomotiv sanayisinin haksız bir töhmet altında bırakıldığını söyledi. Üretimin yükselmesine rağmen yoğun talebi karşılamanın mümkün olmadığını belirtti.

Arzda ciddi sıkıntılar olduğunu paylaşan Avdagiç, bayilerin stok yaparak araç satmadığını söylemenin haksız bir yönlendirme olduğunu aktardı. Otomobil üretiminin ekmek fırını gibi çalışmadığını, otomobilin hemen çıkan bir ürün olmadığını ifade etti.

“Yatırım Aracı Olarak Görülüyor”

Sektörde esas problem in arzda değil talepte yaşanan aşırı patlamada olduğunu, bu dönemde satışlarla Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en yüksek rakamlara ulaşıldığını dile getirdi.

İTO Başkanı, insanların tasarruflarını korumak için bankada veya konvensiyonel yatırım araçlarında kendilerine imkan bulamaz hale geldiğini kaydetti. Bu çerçevede insanların birikimlerini koruyabilmek için başka yönelimlerin ortaya çıktığını belirtti. Bu yatırım şeklinin değiştirilebildiği durumda otomotiv sektöründe de fiyatlarda da rahatla görüleceğini belirtti.

“İkinci El Araç İthalatı Yanlış Bir Hareket”

Şekib Avdagiç, ikinci el otomobil ithalatının sadece otomotiv sanayisi için değil Türkiye için de çok yanlış bir hareket olacağını söyledi. Türkiye’nin araç çöplüğüne döneceğini savundu.

GCM Yatırım Banner

İthalatın dış ticaret açığını artıracağını, kullanılmış araç ithalatının ülke menfaati için olumsuz olabileceğini ifade etti.

Referans faizi rakamından ziyade iş dünyasının krediye ulaşımı konusunda piyasa realitilerine uygun krediye erişim beklediklerini, erişemedikten sonra çok düşük maliyetli olmasının pratik bir tarafının olmadığını paylaştı.

Vergi artışları konusunda da düşüncelerini aktaran Avdagiç, 6 Şubat’ta Cumhuriyet tarihinin en büyük felaketinin yaşandığını ve ciddi bir kaynağa ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Bütçe dengesinin sağlanması konusunda bazı adımlar atılmasının kabul edilebilir görüldüğünü, fakat bunların piyasayı tıkayacak şekilde olmaması gerektiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.