Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ava Labs Kurucusu Kriptoda Güven için Olması Gerekenleri Açıkladı

Ava Labs’ın kurucusu Emin Gün Sirer, kripto para piyasasındaki son duruma dair açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor…
Ava Labs Kurucusu Kriptoda Güven için Olması Gerekenleri Açıkladı
HABER GİRİŞ

Ava Labs kurucusu Emin Gün Sirer, Bloomberg HT’de katıldığı yayında kripto piyasasının son durumuna dair değerlendirmede bulundu. Blockchain sektörünün tanınan isimlerinden Sirer, kripto para piyasasında yeniden güvenin nasıl temin edileceğine dair konuştu.

Bunun olması için iki gelişmenin olması gerektiğini kaydeden Sirer, bunlardan ilkinin regülasyonlar olduğunu söyledi. Sirer, regülasyonların değişmesi gerektiğine vurgu yaparak, ABD’deki herkesin bunun bilincinde olduğunu kaydetti.

Yeni gelecek regülasyonların borsaları yurtdışına ve merdiven altlarına itmek yerine ABD bünyesinde bulundurmanın en önemli unsurlardan bir tanesi olduğunu belirtti. Sirer kriptoda güvenin tesis edilmesi için ikinci gereklilik olarak, FTX gibi bir merkeze paranın emanet edilmesi yerine tamamen onchain olarak kriptonun kullanılması ihtimalini gösterdi.

Sirer: Sorunların Kaynağı Kripto Değil

Emin Gür Sirer kripto para piyasasında yaşanan sorunların tamamının kripto paralardan kaynaklı olmadığını söyledi. Bunun yerine eski usullerle yapılan borçlanmalara atıfta bulunan Sirer, 3AC Capitalden FTX’in çöküşüne kadar yaşananların tamamının insana karşı duyulan güven ve o güvenin kötüye kullanılmasından kaynaklandığını ifade etti.

FTX borsasında yaşananlari ile Thodex’te olan olayların örtüştüğünü belirten Sirer, “Elbetteki Sam Bakman Fried bunu o kadar sonra ve büyük para ile yaptık ki kriptoya olan etkisi daha fazla oldu. Öte yandan Avalanche’ta ve DeFi sistemi kullananlarda böyle bir problem yaşanmadı. O yüzden yaşananlar kripto problemi değil, eski usul borsa problemi” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

‘Kripto Piyasası 10 Trilyon Doları Aşacak’

Ava Labs kurucusu Sirer, kripto para piyasasının gelecek iki yıl içerisinde 10 trilyon dolar değerlemeye ulaşacağını belirtti. Piyasanın toplam değeri halihazırda 1 trilyon doların altında bulunuyor.

Tahminlerini paylaşan Sirer, 2022’nin kriptolar açısından çok kötü geçtiğini ve daha kötüsünün olacağını beklemediğini söyledi. Binance ve Genesis ile ilgili bazı endişelere atıfta bulunan Sirer, bunların bertaraf edildiğini ifade etti.

ABD’de emeklilik fonlarının kriptoya girmeye başladığını ve FTX çöküşü ile bu sürecin yavaşladığnı belirten Sirer, 2023 yılında bu sürecin de hızlanmasını beklediğini söyledi. Sirer piyasada her şeyi makro ekonomik politikaların belirlediğini ve 2023 yılından çok ümitli olduğunu ifade ederek sözlerini tamamladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın