Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AUD/USD Paritesi Omicron Varyantıyla 0,71’in Altına Geriledi

AUD/USD paritesi, Moderna aşısının Omicron varyantına karşı etkisizliği konusundaki olumsuz yorumlarıyla 0,71 doların altını gördü.
AUD/USD Paritesi Omicron Varyantıyla 0,71’in Altına Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avustralya doları, Amerikan doları karşısında Omicron varyantı haberleriyle geriledi. Moderna ürettiği aşının, koronavirüs Omicron varyantına karşı etkisizliği konusunda olumsuz yorumlar yaptı. Parite bu yorumların üstüne sert geriledi.

AUD/USD paritesinde büyük resme bakıldığı zaman; Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) faiz artırımına gideceği, enflasyondan korunma araçları ve ekonomik aktivitenin güçlü bir Avustralya’yı desteklemesi AUD boğalarının ön plana çıkmasına yardımcı oluyor.

Bunlara karşılık, RBA Kurulu’nun sabırlı olmaya çalışması, Çin’in emlak sektörünün Avustralya ekonomik modeline zarar verebilecek olması, Çin ile kötüleşme potansiyeli taşıyan ilişkiler ve küresel ekonomik kriz gibi konular AUD için zayıflığa neden olabilir.

Bu gelişmeler ışığında AUD/USD paritesi TSİ 11:10 sularında %0,10 oranında ekside 0,7125 dolardan işlem görmeye başladı.
AUD/USD Paritesi Yüzde 0,10 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite dünkü işlemlerde bir süredir devam eden düşüş eğilimine kısa bir ara verdi. Günün ilk saatlerinde yükseliş kaydetti ve 0,7160 dolara kadar yükseldi. Ancak buradan gerileyen parite, 0,7113 dolara kadar geriledi. Günün kapanışını ise 0,7130 dolardan gerçekleştirdi.

Parite bugünkü işlemlere 0,7131 dolardan başladıktan sonra Asya seansında yükseliş gösterdi. 0,7156 dolara kadar yükselmeyi başaran parite, buradan dik bir gerileme kaydetti. 0,7092 dolara kadar gerileyen parite, yeniden toparlanarak 0,71 bandının üstünde seyretmeye başladı.

GCM Yatırım Banner

AUD/USD paritesinde aşağı yönlü ivmenin devam etmesiyle birlikte 0,7090 ve 0,7059 dolarda bulunan destek noktaları izlenecek. Yukarı yönde ise 0,7154 ve 0,7187 dolardaki direnç noktaları takip edilecek.

Paritenin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık bazda %1,63 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık %5,44 oranında gerileyen parite, geçen yılın aynı zamanına göre %3,11 oranında daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın