Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya Doları Merkez Bankası Tutanaklarıyla 1 Ayın Yükseğine Ulaştı

Avustralya Merkez Bankası tutanakları, ülkenin para birimini destekleyerek dolar karşısında 1 ayın yüksek seviyelerine çıkardı.
Avustralya Doları Merkez Bankası Tutanaklarıyla 1 Ayın Yükseğine Ulaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avustralya doları, ülkenin merkez bankasının bugün yayımlanan Nisan ayı politika toplantısı tutanakları üzerine yükselişe geçti. Avustralya dolarının Amerikan doları karşısındaki değerini yansıtan AUD/USD paritesi, bugün yönünü yukarı çevirerek 0,7811’e kadar yükseldi.

Böylelikle 18 Mart’tan bu yana en yüksek seviyesini kaydetti. Majör parite artıda seyretmeye devam ederken boğaların 0,783’luk ilk direnci hedefleyecekleri görüldü. Gerileme eğiliminin başlaması durumunda ise 0,7771 ilk destek seviyesi olarak ortaya çıktı.

AUD/USD 1 Ay Yüksek
Kaynak: piyasa.paratic.com

Avustralya Merkez Bankası’nın son tutanakları ülkedeki ekonomik toparlanmanın 2021 ve 2022 yıllarında büyüme trendi tahminlerinin üzerinde devam etmesinin beklendiğini gösterdi. Aynı zamanda enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2-3 hedef aralığında olacağı en az 2024’e kadar uyumlu kalacağı taahhüdünü yineledi.

Ülkenin para birimini destekleyen rapora göre hanehalkı ve iş bilançoları genel olarak iyi durumda olduğu belirtildi. Bunun harcamaları desteklemeye devam edeceği öngörüldü.

Ön verilerin Mart çeyreğinde gayri safi yurt içi hasılanın, salgın öncesi düzeyine daha önce beklenenden daha erken toparlanmış olabileceğini gösterdiği de aktarıldı. İyimserlik şu sözlerle ifade edildi:

GCM Yatırım Banner

“Avustralya ekonomisi, Eylül çeyreğindeki yüzde 3,4’lük toparlanmanın ardından Aralık çeyreğinde yüzde 3,1 büyüdü. Bu, GSYİH’nin 2020’nin sonunda Aralık 2019 seviyesinin yaklaşık yüzde 1 altında olduğu anlamına geliyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.