Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ATO Başkanı: Vergiye Uyumlu Mükellefler Desteklenmeli

ATO Başkanı Gürsel Baran, yapılandırma paketine yönelik değerlendirmede bulunarak, yükümlülüklerini düzenli şekilde yerine getiren mükelleflerin unutulmaması gerektiğini söyledi.
ATO Başkanı: Vergiye Uyumlu Mükellefler Desteklenmeli
HABER GİRİŞ

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, bu hafta içinde duyurulan yapılandırma paketi hakkında açıklama yaptı. Söz konusu düzenlemede vergiye uyumlu mükelleflerin desteklenmesini istedi.

Baran, yazılı açıklamada bulunarak hazırlık aşamasında olan yapılandırma paketinde yükümlülüklerini aksatmadan düzenli şekilde yapan mükelleflerin unutulmaması gerektiğini belirtti.

ATO Başkanı, kredi kartı ile vergi borcu ödemede 200 bin lira olan sınırın kaldırılması gerektiğini ifade etti. Ayrıca SGK primlerinin kartla ödenmesinde komisyonunu kaldırılmasını önerdi.

Başkan yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Hükümetimizin reel sektöre duyarlılık göstermesinden de büyük memnuniyet duyuyoruz. Borcunu ödeyemeyen kadar, devlete olan yükümlülüklerini tüm sorumlulukların önüne alan, kendi kaynağı olmadığında kredi kullanarak yükümlülüklerini yerine getiren, devlete borcu olmayan mükelleflerimiz de var. Paket içerisinde bu vatandaşlarımızın da hatırlanması gerektiği kanaatindeyiz.”

GCM Yatırım Banner

Baran, yapılandırmaların maddi boyutunun yanında psikolojik boyutunun da bulunduğunu kaydetti. Ödemeleri düzgün ve düzenli yapan mükelleflerin de bu paket içerisinde alınarak  teşvik edilmesi gerektiğini bildirdi.

ATO üyelerinin talepleri arasında işletmelerimizin bilançolarının düzelebilmesi için matrah artırımı stok ve kasa affına yönelik düzenlemenin olduğunu kaydetti.

Konuya yönelik bir değerlendirme de Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’den geldi.  Yapılandırma paketinin esnaf ve sanatkarlar adına sevindirici olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın