Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ATO Başkanı: TCMB’nin Karar ve Önlemlerinden Memnunuz

ATO Başkanı, Merkez Bankası'nın ticari faiz indirimi kararının reel sektörün önünü açtığını söyleyerek, karar ve önlemlerden memnun olduklarını paylaştı.
ATO Başkanı: TCMB’nin Karar ve Önlemlerinden Memnunuz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı ile ilgili yazılı basın açıklaması yayımladı.

ATO Başkanı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) aldığı faiz indirimi kararının ardından yeni önlemlerle bankaların ticari kredi faizlerini yüzde 30 üzerine çıkmasını engelleme hamlesini yorumladı.

Reel sektörün daha uygun kredi faizleriyle ticari krediye erişebilmesini sağlamak için alınan makro ihtiyati tedbirleri olumlu karşılayan Baran’ın açıklaması şöyle:

“Küresel ekonominin çok sayıda riskle uğraştığı bu dönemde reel sektörümüz için yeni yatırım ve üretim imkanları ortaya çıkıyor. Bu fırsatların değerlendirilebilmesi için iş dünyamızın desteğe ihtiyacı var.”

Reel Sektörün Sesi Duyuldu

Baran, TCMB’nin aldığı karardan önce reel sektörün ticari kredilere erişimde sorun yaşadığını ve yüzde 45’leri aşan oranlarla karşı karşıya kaldığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Geçtiğimiz haftalarda iş dünyasının bankalardan ticari kredi alamadıklarını hatırlatarak, iş insanlarının kredi faizlerinin çok yüksek olmasından dertli olduğunu aktardı.

Konu ile ilgili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin toplantı yaptığını ve bu toplantının ardından Merkez Bankası’nın aldığı kararlar ve önlemlerin reel sektörün sesinin duyulduğunun göstergesi olduğunu ifade etti.

Merkez Bankası’nın Karar ve Önlemleri Memnuniyetle Karşılandı

ATO Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği toplantısında üyelerin, Merkez Bankası’nın aldığı karar ve önlemleri memnuniyetle karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Yeni düzenlemeyle birlikte bankaların ticari kredilerde uygulayacakları faiz oranlarına göre karşılık ayırmak zorunda kalağına değinerek şöyle konuştu;

“Faizi yüzde 22,85’i aşan krediler için yüzde 20, yüzde 29,38’i aşan krediler için kredi tutarının yüzde 90’ı kadar menkul kıymeti karşılık olarak ayıracak. Bu düzenleme ile ticari kredi faizleri yüzde 30’la sınırlandırılmış, üzerinde bir faiz oranıyla kredi verilmesi imkansız hale getirilmiştir. Yani geçen günlerde şikayet edilen yüzde 45’leri bulan ticari faiz oranları gündemden kalkmış oldu. Bankaların uygulayacakları faiz Merkez Bankamızın belirlediği yüzde 13’lük oranla uyumlu seyredecek.”

“Yatırım, Üretim, İstihdam ve İhracatın Devamı için Reel Sektörün Önü Açıldı”

ATO Başkanı, reel sektörü destekleyici kararların devreye alınmasını çok kıymetli bulduğunu paylaştı.

Daha öncesinde yüksek faiz ve krediye erişememe sorunlarının reel sektörün hareket kabiliyetini kısıtladığını söyleyen Baran’ın açıklaması şöyle:

“Küresel ekonominin çok sayıda riskle uğraştığı bu dönemde reel sektörümüz için yeni yatırım ve üretim imkanları ortaya çıkıyor. Bu fırsatların değerlendirilebilmesi için iş dünyamızın desteğe ihtiyacı var. Alınan bu önlemlerle ticari faizler Merkez Bankası’nın politika faiziyle uyumla hale getirilerek yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın devamı için reel sektörün önü açıldı.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın