Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ATO Başkanı KDV Düğümü için Çözüm Önerdi

Vergi reformunun hükümet kanadında yüksek sesle konuşulmaya başlanmasıyla oda başkanlarından konuya ilişkin öneriler geldi. ATO Başkanı, tek oranlı sistem önerdi.
ATO Başkanı KDV Düğümü için Çözüm Önerdi
HABER GİRİŞ

Gündemde yoğun bir şekilde asgari ücrete gelecek zam oranı konuşulurken sendika ve oda başkanları vergi reformunu da tartışmaya açtı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun dün yaptığı konuşmada gelir vergisinde değişim talep etmesi üzerine Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran da vergi reformu çağrısını paylaştı.

Toplumda yükü gün geçtikçe artan vergiler için kapsamlı bir reform yapılması gerekliliğine dikkat çeken Baran, vergide farklı oranların kaldırılmasını istedi.

Konuya ilişkin açıklamasını yazılı paylaşan ATO Başkanı, tek oranlı sisteme geçilmesini ve katma değer vergisinin (KDV) farklı oranlarının kaldırılmasını talep ederek şöyle ifade kullandı:

“Kapsamlı bir vergi reformu ile verginin sadeleştirilmesi, dünyanın birçok ülkesinde uygulandığı gibi tek oranlı hale getirilmesi vergide adalet sağlamanın yanı sıra vergi prosedürlerini azaltarak girişimciliğin önünü açar, tahsilat oranlarını da artırır.”

Söz konusu uygulamanın 1960’lı yıllarda hayata geçirlidğini hatırlatan ATO Başkanı, KDV’deki farklı oranların hem güçlük yaşatığını ham de tahsilatta olumsuz etkilerin görüldüğünü söyledi.

GCM Yatırım Banner

Baran, “Mevcut vergi sisteminde KDV’deki farklı oranlar, hatta aynı sektör içinde alışta ve satışta, toptan ve perakendede uygulanan farklı oranlar sistemi karmaşık hale getirirken, bu zorluk vergi tahsilat oranlarına da yansıyor” diye değerlendirmede bulundu.

Gelir Vergisi Dilimleri Düşük Kaldı

ATO Başkanı Baran, açıklamasında gelir vergisi dilimlerinin düşük seviyede kaldığını söyledi. İkinci vergi dilimine geçen çalışanların maaşlarının vergiyle de eridiğine dikkat çekti.

Vergi aflarını da eleştirerek, “Tahakkuk kadar gerçekleşemeyen tahsilatlar nedeniyle sıklıkla vergi afları çıkartılıyor. Her yeni vergi affıyla birlikte neredeyse gerçekleşen tahsilat kadar, mükellefin ödeme refleksi de ‘nasıl olsa yeni af çıkar’ düşüncesiyle geriliyor” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın