Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gelir Vergisinde Değişim Sinyali: TOBB Başkanı Artış İstedi

Son günlerde Bakan Şimşek ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’ın gündemine aldığı vergi reformu çıkışına bir isim daha dahil oldu. Detaylar haberde;
Gelir Vergisinde Değişim Sinyali: TOBB Başkanı Artış İstedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

TOBB Sanayi Odaları Konsey Toplantısı’nda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, gündemin öne çıkan maddelerinden olan maaş zammı ve vergi reformuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Maaş zamlarını eriten vergi oranlarına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, şirketlerin gelecek yıl karşı karşıya kalacağı güçlükleri ortaya koydu. Yeni yılda yürürlüğe girmesi beklenen enflasyon düzeltmesindeki vergi yükü nedeniyle dış kaynakla çalışan şirketlerin zorlanacağını söyledi.

TOOB Başkanı, “Gelir vergisi dilimleri yukarıya doğru güncellenerek, çalışanların alım gücü artırılmalı. Çalışma mevzuatımız maalesef bir türlü reform yapılamayan ve hatta daha kötüye giden tek alan” diye konuştu.

En Katı İş Gücü Piyasası Bizde

Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü’nün (OECD) katılık endeksi verilen atıf yapan Hisarcıklıoğlu, en katı iş gücü piyasasının ülkemizde olduğunu söyledi.

Mevcut mevzuatla istihdamın cezalandırıldığı yorumunu yaparak, “Yüksek istihdam maliyetlerinin yanı sıra, belli mesleklerin zorunlu istihdamı gibi uygulamalarla adeta istihdamı cezalandırmaktayız. Bu yaklaşımı ve mevzuatı da hızla değiştirmeliyiz” dedi.

GCM Yatırım Banner

Konuşmasında Türkiye’nin Avrupa pazarında görmüş olduğu riske de değinerek, ihracatta ezeli rakip olan Hindistan’ın Avrupa Birliği (AB) ile imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşması’na (STA) dikkat çekti.

Aynı anlaşmanın Güney Amerika ile de yapılması durumunda Türkiye’nin AB pazarında risk altına gireceği uyarısını yaparak, sanayicilerin olumsuz etkilenme potansiyelini vurguladı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın